Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konkurzu na šéfa Činohry ND se zúčastní Drábek, Krejčí a Špinar

Kultura

  18:14
PRAHA - Tři progresivní čeští divadelní režiséři byli osloveni do uzavřeného výběrového řízení na post uměleckého ředitele Činohry české první scény. Komise, složená ze členů Garanční rady Národního divadla a několika dalších divadelních praktiků, nominuje kandidáta do konce listopadu. Osloveni zatím byli David Drábek, Daniel Špinar a Ivan Krejčí.

Budova Národního divadla v Praze foto: ND

„Dostanu nějaké doporučení, ale závěrečné rozhodnutí je na mně,“ říká ředitel Národního divadla doc. Jan Burian. „Chtěl bych pro Národní divadlo vánoční dárek v podobě zveřejněných jmen nových uměleckých ředitelů souboru Činohry i Baletu,“ dodává.

ČTĚTE TAKÉ:

V komisi, která kandidáta nominuje, sedí Jiří Šesták (senátor Parlamentu České republiky, ředitel Jihočeského divadla), Stanislav Moša (ředitel Městského divadla Brno), Eva Kejkrtová Měřičková (ředitelka Dejvického divadla), Milan Uhde (dramatik), Jan Hančil (rektor AMU).

Spisovatel a dramatik Milan Uhde
Ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková
Roman Onderka a Stanislav Moša obdrželi křestní listy
Jiří Šesták, jenž hrál exkancléře Riegra, po premiéře hry Odcházení 19. prosince 2008 s autorem Václavem Havlem.

Medailonky oslovených kandidátů na šéfa činohry

David Drábek, umělecký šéf Klicperova divadla v Hradci Králové, v Činohře Národního divadla v minulé sezoně režíroval úspěšnou inscenaci Jedenácté přikázání. Pro Laternu magiku aktuálně připravuje Podivuhodné cesty Julese Verna.

Daniel Špinar loni v Národním divadle uvedl Ze života hmyzu. Ve Stavovském divadle režíroval Být či nebýt. Ceněn byl za komorní inscenaci v Divadle Kolowrat Anglická milenka. Od září 2014 je kmenovým režisérem činoherního souboru, zkouší Othella pro Stavovské divadlo.

Ivan Krejčí je umělecký šéf Komorní scény Aréna Ostrava, které se stalo „Divadlem roku 2013“ v prestižní anketě časopisu Svět a divadlo. Režíroval například hru o Josefě Slánské S nadějí i bez ní.

Umělecký ředitel Činohry povede prestižní soubor od divadelní sezony 2015/2016.

Balet a nový šéf

Umělecký ředitel Baletu převezme žezlo po úspěšném Petru Zuskovi o sezonu později. V souboru Baletu se spekuluje o třech oslovených kandidátech. Ke jménům bratrů Bubeníčků a primabaleríny Darii Klimentové se připojilo i jméno Filipa Barankiewicze ze stuttgartského baletu. „Žádná jména Vám ještě nepotvrdím, rozhlížíme se ale po celém světě,“ připustil Jan Burian.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...