Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Koule byla vržena. Hra o Fibingerové se představila v divadle

Kultura

  22:07aktualizováno  22:18
HRADEC KRÁLOVÉ - UVNITŘ FOTOGALERIE Kontroverzní hru Koule, kterou napsal David Drábek, poprvé uvedlo ve studiu Beseda Klicperovo divadlo v Hradci Králové. Autor hru sám režíroval. Hlavní postavu, která nápadně připomíná atletku Helenu Fibingerovou, představuje stejně jako v původní rozhlasové hře Pavla Tomicová.

Hlavní protagonistka - koulařka Milena foto: ČTK

Drábek psal roli koulařky Mileny přímo pro herečku. "Je to její benefice a divadelní pařba zároveň. Vycházím z jejího naturelu," uvedl autor.

Příběh vrhačky

Hlavní postavou Drábkovy hry je bývalá koulařka Milena, která vykazuje společné znaky s Fibingerovou. Podobně jako ona vlastní pekárnu a zasedá v Radě České televize. Ve hře se také objevuje světová rekordmanka Radmila, obě jsou obviňovány z dopingu.

ČTĚTE TAKÉ:

Drábek hru s podtitulem Příběh vrhačky napsal v roce 2010 pro Český rozhlas, odvysílala ji v lednu 2011 stanice Vltava. Následovala lavina negativních i pozitivních ohlasů. Hrou se zabývala i Rada Českého rozhlasu, která uvedla, že neshledala kolizi se zákonem. Koncem roku 2011 byla Koule vyhlášena v posluchačské anketě nejlepší rozhlasovou hrou roku. Bývalé atletky Fibingerová a Jarmila Kratochvílová po Českém rozhlasu požadovaly finanční kompenzaci, protože prý byla porušena práva na ochranu osobnosti.

Koule se stala rozhlasovou hrou roku

Koncem roku 2011 byla Koule vyhlášena v posluchačské anketě nejlepší rozhlasovou hrou roku, Pavla Tomicová se za ztvárnění "atletické královny Mileny" dostala v anketě na druhé místo stejně jako Jan Vondráček za roli jejího sparing partnera moderátora.

Pavla Tomicová v hlavní roli koulařky Mileny v divadelní hře Koule, inspirované životem Heleny Fibingerové

Přibyly postavy z dob socialismu a také moderátorka Tachecí

V podání Klicperova divadla se hra od rozhlasové částečně liší. Přibyly postavy odkazující na dobu socialismu, v níž obě atletky zažívaly doby své největší slávy. Anabolické steroidy míchá doktor Cvach ze seriálu Nemocnice na kraji města, vystupuje moderátorka dětských pořadů Štěpánka Haničincová.

Nová je také role moderátorky Sáry Tlachecí inspirovaná rozhovorem, v němž novinářka Barbora Tachecí a Helena Fibingerová hru kritizovaly.

Autoři: ,