Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koule v divadle. Hra o Fibingerové má premiéru

Kultura

  8:20
HRADEC KRÁLOVÉ - Tento týden má v Klicperově divadle v Hradci Králové premiéru kontroverzní hra Davida Drábka Koule.

Pavla Tomicová jako koulařka Milena. foto: klicperovodivadlo.cz

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede hru Koulue v sobotu 12. května. V hlavní roli bývalé koulařky se představí Pavla Tomicová, která ji ztvárnila i v původní rozhlasové hře.

Hlavní postavou Drábkovy hry je bývalá koulařka Milena, která vykazuje podobné rysy se slavnou atletkou Helenou Fibingerovou. Podobně jako ona vlastní pekárnu a zasedá v Radě České televize. Ve hře se také objevuje světová rekordmanka Radmila a obě jsou obviňovány z dopingu.

Nejlepší rozhlasová hra roku

Drábek hru napsal v roce 2010 pro Český rozhlas, hru odvysílala v lednu 2011 stanice Vltava, následovala lavina negativních i pozitivních ohlasů.

Hrou se zabývala i Rada Českého rozhlasu, která uvedla, že neshledala kolizi se zákonem. Koncem roku 2011 byla Koule vyhlášena v posluchačské anketě nejlepší rozhlasovou hrou roku. Bývalé atletky Helena Fibingerová a Jarmila Kratochvílová pak po Českém rozhlasu požadovaly finanční kompenzaci, protože prý byla porušena práva na ochranu osobnosti.

Bývalá atletka Helena Fibingerová

Drábek uvedl, že role koulařky Mileny je psaná přímo pro Pavlu Tomicovou. "Je to její benefice a divadelní pařba zároveň. Vycházím z jejího naturelu," uvedl Drábek. Dramaturgyně Markéta Bidlasová dodala, že rozporuplné reakce hra vyvolala, protože se dotkla živého problému živých lidí. "Téma dopingu v socialistickém sportu je zřejmě pořád tabu. A jinak mi připadá, že většina takzvaně dotčených hru vůbec nečetla," uvedla.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...