Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kupka, Filla i Čapek se sejdou v Plzni

Kultura

  15:00
PLZEŇ - Chystaná výstava nabídne nejvýznamnější autory české moderny ovlivněné futurismem. V Plzni tak bude možné vidět početné kolekce Františka Kupky, Emila Filly, Bohumila Kubišty, Václava Špály, Josefa Čapka, Oty Gutfreunda a dalších umělců první třetiny 20. století.

Výstavu Dynamická moderna - impulzy futurismu v českém umění zahájí Západočeská galerie v Plzni v říjnu 2012. foto: Reprofoto

Výstavu Dynamická moderna - impulzy futurismu v českém umění plánuje Západočeská galerie v Plzni zahájit v říjnu letošního roku. "Futurismus v té nejčistší podobě, jak ho známe například od Marinettiho v Itálii, tu více méně nebyl, v Čechách mluvíme spíše o kubofuturismu nebo expresivních tendencích v českém umění," uvedl ředitel galerie Roman Musil. "Představíme však nejvýznamnější autory české moderny, kteří se futurismu nějakým způsobem dotkli."

Kupka z Národní galerie i z Kampy

Do výstavní síně Masné krámy se tak dostanou kolekce Kupky, Filly, Gutfreunda, Čapka a dalších. Díla zapůjčí nejen Národní galerie a další státní instituce, ale i soukromé subjekty jako Museum Kampa, Galerie Zlatá husa a další. Podle Musila je výstava náročná nejen logisticky, ale i finančně vzhledem k vysokým pojistným částkám obrazů. Součástí projektu je také velký badatelský katalog. Kvůli výstavě posílí galerie i bezpečnostní opatření.

Již v květnu zahájí Západočeská galerie jinou velkou výstavu, na níž představí české umění 21. století. K výstavě vyjde katalog s příspěvky kurátorů, autorů, teoretiků a kritiků současného umění. Díla budou zapůjčena z velké části přímo z ateliérů umělců.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...