Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kurátoři v GASK se bouří proti 'opisující' ředitelce

Kultura

  16:54
PRAHA - Čtyři klíčoví odborní pracovníci Galerie Středočeského kraje (GASK) v otevřeném dopise vyzvali ředitelku Janu Šorfovou, aby odstoupila z funkce. Pokud tak neučiní, sami do konce týdne podají výpověď.

Galerie GASK foto: ČTK

Dopis je reakcí na skutečnost, že Jana Šorfová pro výběrové řízení na vedení GASK použila jen drobně pozměněný projekt, který již předtím v konkurzu na ředitelku Národní galerie v Praze podala galeristka Monika Burian. Tuto skutečnost poprvé odhalil webový časopis artalk. ´

Opisování nebo marketingové příručky?

Ondřej Chrobák, kurátor GASK a signatář dopisu, považuje plagiátorskou kauzu za pouhý příznak odborné nezpůsobilosti Jany Šorfové vést podobnou instituci. "Ukazuje se, že projekt nebyla sama schopna napsat. Pro takovou funkci není kompetentní osobou, ať už odborně, tak lidsky."

Projekt Moniky Burian a Jany Šorfové obsahuje řadu stejných nebo pozměněných pasáží. Šorfová to vysvětlovala tím, že na něm s Burian pracovaly spolu a vycházely ze stejným marketingových příruček. Každý z projektů byl ale podán pod jménem jen jedné osoby.

Plagiát bude analyzovat počítač

Středočeský hejtman David Rath byl ke kauze zdrženlivý s tím, že je nutné prozkoumat, jak moc se oba projekty shodují. Tuto analýzu artalk provedl pomocí systému theses.cz, vytvořeném Masarykovou univerzitou ke zjišťování plagiátorství diplomových prací. Podlé této metodiky je 33 procent textu obou projektů zcela shodný, 67 procent je lehce přeformulováno.

Čtěte také

Ke kauze se vyjádřil i Jiří Fajt, kurátor výstavy umění doby Jagellonců, která se má stát hlavní akcí GASK v příštím roce. Na včerejší tiskové konferenci prohlásil: "Můj postoj je naprosto jednoznačný. Poté co se nedokázala z těchto nařčení očistit a poté co se ukazuje, do jaké míry se o plagiát jedná, musí následovat jedno jediné – její abdikace. V tomto smyslu mě dvakrát informovala, že něco takového udělá. Doufám, že tak v nejbližší době učiní a galerie bude moct přestat žít touto nešťastnou kauzou."

Nedůvěryhodné osoby

Vedoucí lektorského centra GASK Ondřej Horák za problematické považoval už okolnosti výběrového řízení, ve kterém Šorfová zvítězila. "Po jejím nástupu do funkce se ukázalo, že má jinou vizi rozvoje GASK než zbytek jejích pracovníků. Orientovala se na komerční sféru a osoby, které u nás nemají důvěru. Místo toho, aby se k opisování jasně vyjádřila, tak jen hledala, kdo celou věc zveřejnil. Není schopná se k věci jasně postavit, ani si uvědomit, jaký dopad podobné mlčení a zapírání může mít. GASK plánuje výstavy připravené řadou domácích i zahraničních odborníků a někteří z nich již vyjadřují pochybnosti, zda mají s naší institucí za těchto okolnostech nadále spolupracovat."

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!