Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Květná zahrada v Kroměžíři ožila barokními slavnostmi

Kultura

  21:32
KROMĚŘÍŽ - Květnou zahradu v Kroměříži oživil o víkendu barokní festival Hortus Magicus. Návštěvnost zahrady, která je spolu s Podzámeckou zahradou a zámkem zapsaná na seznamu UNESCO, roste poté, co se před rokem otevřela po rozsáhlé rekonstrukci, asi třetina zahrady se vrátila do podoby ze 17. století.

Libosad čili Květná zahrada foto: Lidovky.cz

Otevření zahrady tehdy provázel první ročník barokních slavností, letos se konal druhý ročník, řekla v neděli vedoucí návštěvnického provozu Kateřina Tomečková.

Zámek s přilehlými zahradami si letos do konce července prohlédlo přes 114 000 lidí, loni ve stejné době jich bylo 64 000. Květnou zahradu za pololetí navštívilo 60 000 lidí, letos se její návštěvnost oproti loňsku podle odhadů asi ztrojnásobí.

Na návštěvníky Květné zahrady čekal o víkendu zpěv, hudba, tanec i divadlo. „Kvůli špatnému počasí jsme museli některé koncerty přesunout do skleníku a rotundy,“ podotkla Tomečková. Velký zájem byl o půjčovnu dobových kostýmů. „Lidé se v nich poté procházeli po zahradě,“ poznamenala Tomečková. Nechyběla ani floristická show či ohňostroj. Festival navštívila asi tisícovka lidí.

Po oba dny byl podle Tomečkové zájem o komentované prohlídky zahrady. „Je potěšující, že byl o ně takový zájem, přestože komentované prohlídky nabízíme i během roku,“ uvedla Tomečková.

Obnova Květné zahrady začala na podzim 2012, návštěvníkům se poté otevřely její nové části, jako jsou Králičí kopec, Ptáčnice, Pstruží rybníky či Holandská a Pomerančová zahrada. Práce si vyžádaly si 230 milionů korun. Rekonstrukce byla součástí projektu Národního centra zahradní kultury v Kroměříži, na který získalo kroměřížské pracoviště NPÚ evropskou dotaci téměř 337 milionů korun. Projekt zahrnoval také vytvoření nového zázemí pro údržbu Podzámecké zahrady a úpravy interiéru a nové expozice na zámku.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat