Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Láska od Rammstein je pro všechny, ale v Německu jen od 18 let

Kultura

  14:49
BERLÍN/PRAHA - Německá vláda zakázala veřejné vystavovaní a prodej nejnovějšího alba skupiny Rammstein s názvem Liebe ist Für Alle Da neboli "Láska je pro všechny". Jeho přebal podle úředníků otevřeně propaguje sadismus, a CD tak bude nadále prodáváno pouze na vyžádání "pod pultem" a osobám starším 18 let.

Přebal alba skupiny Rammstein Liebe ist Für Alle Da foto: Reprofoto

Od středy zmizely v Německu z pultů a výkladních skříní hudebních prodejen kompaktní disky s posledním albem metal – rockové kapely Rammstein, které je v současnosti na druhé příčce nejprodávanějších alb Evropy.

Vládní úřad, který se zabývá přezkoumáváním škodlivého vlivu médií na německou mládež, vyjádřil pohoršení nad přebalem alba, který obsahuje například snímek kytaristy Richarda Kruspeho s nahou maskovanou ženou na klíně.

Jen to už stačilo k vydání zákazu veřejného vystavování a otevřeného prodeje. Znepokojení však úřad projevil také ohledně textů či videoklipů jednotlivých skladeb. Kromě omezení spojených s prodejem alba tak úřad rovněž nařídil zákaz veřejného vysílání a živých výstupů se skladbou Ich tue dir weh neboli "Chci ti způsobit bolest", jejíž text má otevřeně nabádat k nebezpečným sadistickým praktikám.

Další obavy spojené s novým albem Rammstein už sice nebyly podkladem oficiálního posudku a nařízení, přesto se úředníci kriticky vyjádřili i k obsahu jiných skladeb. Doporučení k omezení veřejného propagování se týkala například skladby s názvem Pussy, který je v angličtině slangovým výrazem pro pohlavní styk nebo ženský pohlavní orgán.

Textem písně prý kapela vybízí k nechráněnému a nezodpovědnému pohlavnímu styku, nemluvě o videoklipu, který svérázní Rammstein představili zhruba před dvěma měsíci a postarali se tak (jinak hudebně podprůměrné) skladbě Pussy o slávu.

Záběr z videoklipu ke skladbě Pussy od skupiny Rammstein

Kontroverzní video, jež je na internetu k zhlédnutí pouze po odkliknutí prohlášení o plnoletosti diváka, zobrazuje členy kapely jednak při koncertu s obrovskou německou vlajkou v pozadí, především ale při otevřených sexuálních praktikách, jež se obvykle objevují ve zcela jiném filmovém žánru.

Na obranu své cti členové kapely prohlásili, že místo nich v sexuálních scénách videoklipu, který spojuje Německo se zvláštní oblibou v pornografii a klobásách, vystupují dubléři.

"Bude se prodávat ještě lépe"

Reakce na zákaz ze strany provozovatelů prodejen s hudebními nosiči byly podle zpráv agentury Reuters různé. Někteří s důvody nařízení souhlasí, jiní si myslí že je jen další reklamou a nebude mít v podstatě žádný efekt.

"Myslím, že jejich texty jsou nepřijatelné a rozhodně nejsou vhodné pro děti," uvedl Yannik Hobe ze společnosti MediMax v severoněmeckém Schenefeldu. "Plánujeme jeho úplné odstranění ze skladů," dodal rezolutně.

Jörg Jäger z prodejny Pressezentrum v nedalekém Lübecku se domnívá, že zákazem otevřeného prodeje úřad žádných výraznějších změn nedocílí. "To album se bude prodávat ještě lépe než doposud," uvedl. "Ze skladů jej rozhodně neodstraníme. Budeme jej prodávat jen na vyžádání a zájemcům budeme kontrolovat doklady. Jediné, co se změní, bude, že osmnáctiletí budou album kupovat pro mladší spolužáky a sourozence," dodal.

Od svého založení v roce 1994, vydali berlínští Rammstein celkem osm alb a svými kontroverzními texty a videoklipy se již mnohokrát dotkli tabuizovaných témat, jakými jsou sadomasochismus, homosexualita, incest, nekrofilie, pyromanie, kanibalismus a další.

Nic naplat, album Liebe ist Für Alle Da, které distribuuje společnost Universal Music, dosáhlo po jediném měsíci prvního místa v žebříčku prodejnosti v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Dánsku, Finsku, Nizozemsku, ale také v České republice. Ve Francii obsadilo druhé místo, ve Švédsku a Belgii třetí. Ve Spojených státech dosáhli Rammstein s prodejem nejnovějšího alba svého rekordu – prozatím dosáhli na třinácté místo.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat