Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liam Neeson a Julianne Moore se setkali v erotickém thrilleru Chloe

Kultura

  16:20
PRAHA - Kanadský režisér Atom Egoyan je známý především "klubovými" nekomerčními filmy, které vzdorují hollywoodskému vkusu a sbírají ocenění na filmových festivalech. Svojí novinkou Chloe však podle většiny kritiků zamířil na komerčnější území, kde by mohl najít i široký divácký úspěch. V ČR by mě být uveden na jaře.

Chloe foto: Sony Pictures Worldwide Acquisitions GroupReprofoto

Přímočaré erotické drama má hvězdné obsazení - Julianne Moore (Prostřihy, Big Lebowski či Daleko od nebe), Liama Neesona (Schindlerův seznam) a Amandu Seyfried (Mamma Mia!). Producentem snímku je další Kanaďan - Ivan Reitman, který se jako režisér proslavil komediemi o Krotitelích duchů. Autorkou scénáře je Erin Cressida Wilson, která napsala i další provokativní erotický film Sekretářka.

Úspěšná lékařka ve středním věku Catherine (Moore) má podezření, že jí manžel, profesor na univerzitě (Neeson) podvádí. Najme mladou prostitutku Chloe (Seyfried), aby manželovu věrnost prověřila. Spustí tak řetězec událostí, které ohrozí její manželství a nakonec i Chloe samotnou. Chloe je do značné míry remakem francouzského snímku z roku 2003 Nathalie (Žena mého muže), kde hlavní role v tomto trojúhelníku hráli Fanny Ardant, Gérard Depardieu a Emmanuelle Béart.

Sexualita ve vztahu po dvaceti letech
Některé recenze označuje Chloe jako erotický thriller, ale obrazově působivý snímek vedle otevřené sexuality také přesvědčivě zachycuje krizové okamžiky a stereotypy dlouhého manželství, zklamání, bezradnost i nejistotu všech tří hlavních postav.

"Chtěli jsme zachytit, jak se mění sexualita ve vztahu po patnácti, dvaceti letech. je to i film o tom, že se lidé nedokážou dohodnout, protože vnímají stejnou věc jiným způsobem," řekl v Londýně na tiskové konferenci Reitman, který se přiznal, že chtěl Chloe natočit sám. Ale pak uznal, že se Egoyan na takový film hodí lépe.

Film neohrozila ani smrt Neesonovy manželky, herečky Natashy Richardson, která se zranila při pádu na lyžích letos v březnu v době, kdy Neeson natáčel v Torontu Chloe. "Bylo obdivuhodné, jak se Liam vrátil k natáčení a věnoval se filmu s profesionalitou a nasazením. Svým způsobem to bylo to nejlepší, co mohl v takové chvíli udělat," řekl v Londýně Egoyan.

Příliš melodramatický
Egoyan se prosadil v roce 1995 snímkem Exotika a podle umělecké ředitelky londýnského festivalu Sandry Hebron Chloe ve velké míře na Exotiku navazuje. Přes úspěch Exotiky se Egoyan vyhýbal Hollywoodu a zaměřoval se na náročnější filmy. Jeho snímky jsou pravidelně promítány na festivalu v Cannes a byl nominován na Oscara za film Sladké zítřky z roku 1997.

Některé kritiky, například ve filmovém deníku Variety, Chloe zkritizovaly jako příliš melodramatický a vykonstruovaný film. Další recenzenti mu ale předvídají divácký úspěch. Egoyan se těší respektu kolegů, získal nespočet festivalových cen, ale nikdy nezažil komerční úspěch, jaký ho jistě čeká s působivým filmem Chloe, napsal The Hollywood Reporter.

Autoři:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat