Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zemřel dirigent Pešek. Šéfoval liverpoolskému orchestru, od královny dostal řád

Libor Pešek foto: Pavel Brunclík

Ve věku 89 let zemřel dirigent Libor Pešek, potvrdil ředitel Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) Jan Hasenöhrl. Příznivec a propagátor Sukovy tvorby Pešek získal světové renomé zejména jako šéfdirigent Královského liverpoolského filharmonického orchestru.
  23:45

Jako umělecký ředitel a šéfdirigent liverpoolského královského orchestru Pešek působil v letech 1987 až 1997.

Při příležitosti státní návštěvy britské královny Alžběty II. v České republice v roce 1996 obdržel Řád britského impéria. O rok později dostal z rukou prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy I. stupně.

V roce 2013 převzal od zástupců společnosti Supraphon diamantovou desku za 635 000 prodaných nosičů. Před čtyřmi lety převzal cenu klasické hudby Classic Prague Awards v kategorii z celoživotní přínos.

V mládí Pešek studoval hru na klavír, trombón a violoncello. „Pro dirigenta je dobré mít zkušenosti s nějakým smyčcovým nástrojem a klavír je nutný, aby si v mládí mohl přehrávat partitury, které později už jenom čte,“ uvedl dříve. Dirigent podle Peška musí být také dobrý psycholog s velkou empatií.

Milovník aut, jazzový fanoušek a také náruživý pozorovatel hvězd Pešek vystupoval už jako gymnazista s vlastním jazzovým bigbandem. Později absolvoval obor dirigování na pražské Akademii múzických umění. V 50. a 60. letech založil soubory Komorní harmonie a Sebastian orchestr, od následující dekády hostoval u různých domácích i zahraničních orchestrů.

Počátkem 80. let vedl Pešek krátce Slovenskou filharmonii, v letech 1981 až 1990 byl stálým hostem České filharmonie. Poté se stal hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a před koncem své aktivní činnosti zastával post hlavního dirigenta ČNSO.

Autoři: ,