Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidice vyrážejí do kin, odbyly si premiéru

Kultura

  21:05
PRAHA - Diváci v pěti sálech pražského multikina Cinestar a také v kině Lucerna byli v úterý večer svědky premiéry historického filmu Lidice. Před projekcemi je pozdravili režisér Petr Nikolaev s dalšími členy filmového štábu včetně herců.

Lidické ženy v německém pracovním táboře Ravensbruck. Scény byly natáčeny v Terezíně. foto: filmlidice.czReprofoto

Hlavní role ztvárnili Karel Roden, Zuzana Fialová, Zuzana Bydžovská, Roman Luknár, Veronika Kubařová a Jan Budař. Nikolaev poděkoval producentovi i režisérce Alici Nellis, která udělala velký kus práce při přípravě tohoto filmu.


"Na tu jsem měl před natáčením jen dva měsíce, bez nich by to nešlo," uvedl. Nikolaev považuje tento film za další z náhod svého života, když před deseti lety dělal rozhovor se Zdeňkem Mahlerem, autorem knižní předlohy.

Karel Roden ve snímku Lidice

"Režisér Jiří Menzel tento projekt odmítl, já jsem pak vzdal psaní scénáře a nakonec se ke mně tato látka vrátila, když ji režisérka Alice Nellis musela kvůli zdravotním komplikacím odmítnout," prohlásil.

Film bude kolovat v pětadvaceti kopiích
O finance se nemusel díky producentovi Davidu Rauchovi starat, i když se projekt potýkal s jejich nedostatkem. Nakonec jim vstříc vyšla řada obcí, měst i sponzorů. "Tyto otázky jsem si připustit nemohl, to, že nám lidé drželi palce a peníze jsme nakonec sehnali, bylo velice povzbudivé," řekl Nikolaev.

Vyhlazení Lidic

Snímek Lidice se objeví v kinech od 2. června v pětadvaceti kopiích i na digitálních nosičích. Doprovází ho soundtrack, na němž zpívají například Lucie Bílá, Aneta Langerová, Xindl X a skupina Divokej Bill. Vznikl pod vedením Michala Hrůzy, který napsal filmovou hudbu a spolupracoval s britským zpěvákem a skladatelem Jamesem Harriesem.

Zuzana Fialová ve filmu Lidice

Hrůzu, ale třeba i architekta Jana Vlčka pochválil před premiérou producent Adam Dvořák ze společnosti Bioscop. Už proto, že na tak velkém projektu, jehož rozpočet se vyšplhal k 70 milionům korun, nikdy předtím nepracovali.

Nikolaev chystá film o Mrázkovi
"Když se dívám zpět, jsem rád, že se snímek podařilo realizovat. Dali jsme dohromady báječný štáb. A nevadilo, že Michal Hrůza dosud velkou filmovou hudbu nedělal, stejně tak architekt Jan Vlček pracoval na svém prvním velkém historickém příběhu," řekl Dvořák. Lidice nabídl na řadu festivalů včetně karlovarského, Benátek či Londýna, aby je mělo možnost vidět i zahraniční publikum.

Vypalování Lidic v plném proudu

"Tým byl mezinárodní - kameramanem byl Mexičan Antonio Riestra, herci byli i z Polska a Německa, jeden z rekvizitářů byl Řek," dodal Dvořák.

I když Nikolaeva stálo natáčení hodně psychických sil, připravuje se na příběh o zavražděném kontroverzním podnikateli Františku Mrázkovi, který byl považován za šéfa českého podsvětí. Patřil k nejvlivnějším lidem v Česku, měl kontakty u policie. Před pěti lety ho neznámý pachatel zastřelil před sídlem jeho firem. Podle policie šlo o nájemnou vraždu. Natáčení má začít na podzim.

Autoři: ,