Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakouský landsmanšaft: Klaus překrucuje dějiny

Svět

  19:16
Vídeň - Předseda sdružení Němců, kteří byli po válce vysídleni ze zemí střední a východní Evropy a nyní žijí v Rakousku, Rudolf Reimann obvinil českého prezidenta Václava Klause z údajného překrucování dějin.

Prezident Václav Klaus se zúčatsnil terezínské tryzny. foto: ČTK

Klaus v neděli na tryzně na paměť obětí nacismu v Terezíně podtrhl rozdíl mezi státně plánovaným a systematicky uskutečňovaným vražděním ze strany nacistů, včetně jejich příprav na likvidaci českého národa, a individuálními zločiny Čechů na sudetských Němcích.

Podle Reimanna, kterého cituje agentura APA, však bylo násilí na sudetských Němcích státně organizováno, zejména následné vysídlení.

Reimann chce, aby diplomacie protestovala
Klaus se tím podle něj dopouští "nepřijatelného překrucování" a snaží se násilí spáchané na sudetských Němcích svést na "několik málo Čechů", aby tím "zprostil Československo a jeho tehdejší vedení veškeré viny". Šéf VLÖ následně vyzývá rakouskou diplomacii, aby proti Klausem veřejně proneseným tezím protestovala.

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus podle přepisu projevu na jeho webových stránkách prohlásil, že "stále více je kladen důraz na to, že i z české strany docházelo po válce k násilí, zločinům a vraždění nevinných, že se i mezi Čechy vyskytli sadisté a zločinci, kteří týrali vězně, Romy či Němce. Ano, nepochybně tomu tak v řadě případů bylo. A mlčet o tom nelze. Tyto individuální zločiny je třeba pojmenovat, odsoudit a také připomínat."

Prezident Václav Klaus se zúčastnil terezínské tryzny.

"Musíme o nich vědět, a chceme-li porozumět sami sobě, musíme být schopni porozumět i bolesti jejich obětí. Musíme však zásadně rozlišovat. Nesmíme připustit, aby individuální, nikoli státem organizované a chladně projektované zločiny, které se za války a v poválečném období také staly, v myslích generací, které toto období nezažily, vymazaly porozumění příčinám a následkům tehdejších dějů," řekl prezident.

Prezident Václav Klaus (vlevo) společně s dalšími vládními představiteli 15. května na Národním hřbitově v Terezíně .

"Genocidu židů a nacistické plány na likvidaci českého národa nelze relativizovat. Nelze připustit pokusy o symetrizaci viny agresorů a jejich obětí, nelze zapomínat na to, kdo rasovou a národnostní nenávist rozpoutal, kdo z ní učinil oficiální státní politiku a kdo ji s nevídanou brutalitou fanaticky prováděl až do samotného konce," připomněl prezident Klaus.

Prezident Václav Klaus (v pozadí uprostřed) uctil památku obětí nacistické perzekuce za druhé světové války.  

"Je naší povinností chránit historickou pravdu. Je naší povinností chránit demokracii a humanistické ideály, na nichž naše civilizace stojí. Jen tak můžeme zajistit, aby tragédie, kterou si zde každoročně připomínáme, byla už jen strašnou, smutnou a velmi poučnou historií," řekl Klaus.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!