Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Loni se v knihovnách z českých autorů nejvíce půjčoval Vlastimil Vondruška. Už popáté

Kultura

  15:57
Stejně jako v předchozích letech byl i loni nejpůjčovanějším českým autorem v českých veřejných knihovnách autor historických románů Vlastimil Vondruška. Ve fondech knihoven, které se zapojily do statistiky, má 144 děl a výpůjček bylo 41 430, sdělil Vít Richter z Národní knihovny. S odstupem následuje autor detektivek a literatury faktu Jan Bauer s 22 730 výpůjčkami (171 titulů). Na třetím místě je autorka Hana Parkánová-Whitton, jejíchž 44 titulů bylo půjčeno 16 430krát. Trojice drží pozice nejpůjčovanějších autorů od roku 2013.

Vlastimil Vondruška foto: Tomáš Krist

Na dalších místech nejpůjčovanějších spisovatelů převažují autoři literatury pro děti a mládež a autoři četby pro ženy a detektivek. Oblíbenost autorů v první desítce se v posledních pěti letech příliš nemění. Na dalších místech změny v pořadí jsou.

Jak bydlí designéři: Knihy, horniny, nože i jiné sbírky a dominantní teleskop

Stoupá obliba autora historické literatury Františka Niedla, ale také Haliny Pawlovské nebo Radky Třeštíkové. Naopak pokles zaznamenávají výpůjčky děl Michala Viewegha z třetího místa v roce 2011 na 12. pořadí v roce 2017. Z první třicítky nejpůjčovanějších autorů v průběhu let zmizel Karel Čapek, Pavel Šrut, Josef Škvorecký, Milan Kundera a další.

Nejpůjčovanější knihou roku 2017 českého autora byla kniha Bábovky od Rady Třeštíkové (2100 výpůjček). Bábovky tak zlomily několikaletou hegemonii románu Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové, které držely první místo od roku 2013 a loni byly páté. Druhým nejpůčovanějším titulem (1509 výpůjček) byl román Patrika Hartla Okamžiky štěstí (1881 výpůjček). Hartl se stal pro návštěvníky knihoven novou hvězdou, protože starší kniha Malý pražský erotikon (1627 výpůjček) a humoristický román Prvok, Šampón, Tečka a Karel (1602 výpůjček) jsou na třetím a čtvrtém místě.

Knihou roku v tradiční anketě LN se stalo životopisné dílo o Ivanu Magorovi Jirousovi

Stálicí nejpůjčovanějších českých knih je starší titul Eduarda Petišky Staré řecké báje a pověsti (1054 výpůjček), který těží z toho, že jde o doporučovaný titul školní četby. Mezi nejpůjčovanějšími tituly se neobjevila žádná jiná kniha z dětské četby. Do první desítky nejpůjčovanějších titulů se dostala také nová kniha Terezy Boučkové Život je nádherný.

O nejpůjčovanější titul překladové literatury se zasloužily děti. Navzdory náznakům, že fenomén Harryho Pottera ztrácí na síle, byl nejpůjčovanější knihou Harry Potter a kámen mudrců (2429 výpůjček) autorky Joanne K. Rowlingové. Další čtyři díly této ságy jsou v první třicítce. Na druhém místě je nová detektivka Dívka ve vlaku od Pauly Hawkinsové (2111 výpůjček), která je těsně následována klasickým dílem George Orwela Farma zvířat (1906 výpůjček), které se na předních pozicích drží od roku 2014. Následují jednotlivé díly Deníku malého poseroutky od Jeffa Kineye.

Knihou roku v anketě Magnesia Litera je Opuštěná společnost Erika Taberyho

Podle knihovníků existuje úzký počet titulů, které lze zařadit do kategorie bestsellerů - 757 titulů (tedy 1,2 procenta všech půjčených titulů) bylo v roce 2017 půjčeno více než pětsetkrát.

Předmětem analýzy bylo 3,008.407 absenčních výpůjček 61.710 titulů. Je to asi 8,7 procenta z celkových 34,6 milionu loňských absenčních výpůjček ve všech veřejných knihovnách provozovaných obcemi a kraji.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...