Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHALICKÁ: Wajdova hvězda Jandová bude hrát v Plzni na festivalu Divadlo

Kultura

  17:00
Ve středu začíná oficiální program festivalu Divadlo v Plzni. V zajímavé nabídce ze zahraničí se skví i jméno jedné z nejvýznamnějších polských hereček Krystyny Jandové. Diváci ji uvidí v inscenaci Zápisky z vyhnanství, která vznikla podle příběhu dvacetileté polské židovky, donucené k emigraci v roce 1968.

Zápisky z vyhnanství. foto: MFD

Jandová, která i píše a vydala několik knih, se podílela i na jevištní úpravě knihy. Hvězda filmů Andrzeje Wajdy na sebe upozornila hned v prvním snímku, který s ním natočila - Muž z mramoru. Točila ovšem i s dalšími velikány, například hrála Barbaru v Mefistovi Istvana Szaboa, spolupracovala se Zanussim, Kieslowským...

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni, 2019.
Mezinárodní festival Divadlo v Plzni, 2019.

Provokatéři na jevišti. Festival Divadlo přiveze do Plzně i Krymova s Mundruczóem

Takřka neuvěřitelná je historie filmu Výslech, který v roce 1982 natočil Ryszard Bugajski. Je to syrové líčení hrůz komunistického kriminálu a celé mašinerie. Film bez sebemenší úlitby režimu otevřeně ukazuje vykonstruovaná obvinění, vymyté mozky i sadismus vyšetřovatelů. Jandová tu hrála kabaretní zpěvačku Toniu, která není žádná odpůrkyně komunistů, ale holka, která se chce bavit a má ráda muže. Ve vězení se v ní ovšem pod dojmem zrůdné nespravedlnosti a zvůle postupně probudí odvaha a zaťatost. Jandová Toniu hraje famózně a divák si musí několikrát vzpomenout na to, co o ní kdysi Wajda prohlásil. A to, že všechno odehraje jen očima.

Skutečně, v jejím pohledu se protínají emoce, třeba pohrdání nad mučiteli, které se v nich odráží, je vražedné. Ani trochu není melodramatická, je to vynikající psychologická studie ženy zahnané do kouta a přece vnitřně nepokořené. Těžko si představit, že by u nás v roce 1982 takový scénář prošel, natož že by se podle něj natočil film. Poláci ale byli vždy o kus napřed, byli víc rezistentní, nepokoření. I když film šel hned do trezoru a režisér nakonec tři roky poté emigroval. Film se do polských kin dostal až v roce 1989 a Krystyna za roli obdržela Zlatou palmu.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...