Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marhoul podepsal pro svůj film smlouvu s Harvey Keitelem. Ten v něm zahraje katolického kněze

Kultura

  13:41
PRAHA - Slavný americký herec Harvey Keitel ztvární roli katolického kněze v připravovaném snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Ve filmu podle světového bestselleru Jerzyho Kosińského se objeví mimo jiné po boku švédského herce Stellana Skarsgårda. O podpisu smlouvy s Keitelem ve středu informovala za filmový štáb Alice Titzová.

Harvey Keitel dorazil na filmový festival do Karlových Varů. foto:  Dan Materna, MAFRA

Jednání o obsazení Keitela začala loni v srpnu zasláním scénáře, o který si řekl při pobytu na festivalu v Locarnu. „Moc jsem popravdě nevěřil, že by to vůbec vyšlo. Rozhodnul nicméně hlavně scénář a pak také role, kterou jsem mu nabídnul,“ uvedl Marhoul.

Herec Harvey Keitel přijel na karlovarský festival. Doprovodí snímek Mládí

Přístup Keitela k roli označil za impozantní. Herec nyní dokončil natáčení nového filmu Martina Scorseseho a na deset dnů přicestuje do Česka. Natáčet tu bude pět dnů. V listopadu se bude točit v okolí Českého Krumlova a Hartmanic na Sušicku.

Film, s jehož premiérou se počítá na rok 2019, vypráví příběh židovského chlapce, který se za druhé světové války sám na venkově kdesi ve východní Evropě musí vypořádat s krutostí okolního světa. Vzhledem k době, z níž příběh je, a jeho okolnostem bylo těžké najít vhodné lokace v Česku, točilo se tedy i na Slovensku a na Ukrajině.

Scénář vznikal tři roky ve spolupráci s osmi dramaturgy, měl 17 verzí. Peníze na film Marhoul sháněl přes čtyři roky. Rozpočet filmu je 166 milionů korun. Osmasedmdesátiletý Keitel vyrůstal v Brooklynu, na Broadwayi debutoval ve hře Smrt obchodního cestujícího.

Václav Marhoul

K filmu ho přivedl režisér Martin Scorsese, s nímž v počátku kariéry natočil několik titulů jako Špinavé ulice (1973), Alice už tu nebydlí (1974) a Taxikář (1976). Se Scorsesem se později sešel při natáčení kontroverzního Posledního pokušení Ježíše Krista (1988), kde ztvárnil Jidáše. V roce 1991 byl nominován na Oscara za vedlejší roli v gangsterce Bugsy.

V 90. letech Keitel našel dalšího režiséra, který ovlivnil jeho filmovou dráhu, jímž byl Quentin Tarantino. S ním natočil snímky Gauneři (Reservoir Dogs, 1991) a Pulp Fiction (1994). Ze stejného období pochází i kreace ve filmu Jane Campionové Piano (1993) nebo film Ridleyho Scotta Thelma a Louisa (1992). Keitel patří k hercům, v jejichž filmografii jsou i filmy středního proudu, bývá ale i oporou nezávislých snímků. Často záštitou či produkčním podílem umožňuje mladým tvůrcům realizaci jejich filmů.

Herec Stellan Skarsgard ve filmu Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula.
Herec Stellan Skarsgard ve filmu Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula.

Nabarvené ptáče je osobitou výpovědí židovského chlapce o podstatě a smyslu lidského života, o lidském charakteru. Děj se odehrává za druhé světové války a hlavní postavou je devítiletý Žid Joska, jehož rodiče pošlou k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě, aby ho uchránili před nacisty. „Není to ale film o holokaustu, a i když se to odehrává za války, tak to není ani válečný film,“ uvedl při začátku natáčení Marhoul.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat