Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Medkův surrealistický obraz Květináče se vydražil za 8 milionů korun

Kultura

  19:19
PRAHA - Surrealistický obraz Mikuláše Medka Květináče (Snídaně) z roku 1950, který měl vyvolávací cenu 7,2 milionu korun, našel v nedělní aukci kupce za 8,1 milionu korun. Stal se nejdráže prodaným dílem autora v tuzemské aukci a také českého poválečného surrealismu.

Surrealistický obraz Mikuláše Medka Květináče (Snídaně) z roku 1950. foto: ČTK

Další Medkovo dílo, rozměrná Kompozice pro interiér Československých aerolinií z 60. let se prodala za 1,5 milionu korun. O prodeji informoval aukční dům European Arts.

Státní dražba století. Do aukce jde bývalý klášterní komplex za 790 milionů

Dosavadní autorský rekord Mikuláše Medka držela Dívka se švihadlem prodaná za pět milionů korun. Obraz Květináče (Snídaně) pochází z významného období Medkovy tvorby, kdy vrcholila jeho surrealistická fáze. Sám přiznával, že tehdy bylo jeho dílo ovlivněno tvorbou malířky Toyen.

Obraz patřil do sbírky významného předválečného surrealisty Milana Nápravníka. Byl vystaven na třech velkých Medkových výstavách v Hradci Králové, Bochumi a pražském Rudolfinu a bude zařazen do monografie, která vyjde v roce 2017. Rané Medkovy obrazy jsou vzácné a na trhu se objevují jen zcela výjimečně.

Poválečné umění bylo v aukci zastoupeno také abstraktním obrazem Roberta Piesena Prostor inexistence (1967), který vznikl v prvním roce jeho emigrace v Izraeli. Prodal se za vyvolávací cenu 640 tisíc korun.

Úspěch měla krajinářská díla

Meziválečnou avantgardu v dražbě reprezentoval obraz Aloise Wachsmana Koupání, který se vyvolával za 1,2 milionu korun a kupce našel za 2,1 milionu korun. „Autor si ho velmi cenil, protože ho poslal na nejvýznamnější výstavu meziválečného období, Poesie 32, v pražském Mánesu. Tehdy byl nabízen za 1300 korun,“ upozornil aukční dům.

Na 800 tisíc korun se začal dražit pastel Motiv z Florencie od Bohumila Kubišty, prodal se za 1,1 milionu korun.

Pracovní smlouvu legendárních Beatles vydražili v Londýně za 365 tisíc liber

Výrazně nad vyvolávací cenou se prodaly dvě krajinářská díla. Obrazu Nudvojovice u Turnova od Aloise Bubáka vzrostla cena z 1,3 na 2,3 milionu korun, cenu obrazu Z okolí Oldřichovce od Antonína Slavíčka dražitelé vytáhli z 1,6 na 3,05 milionu korun. Podle organizátorů aukce se tak stal Slavíčkovým nejdražším obrazem vydraženým na českých aukcích.

Vrcholy nabídky moderního a současného umění v aukci představoval obraz Václava Boštíka Bez názvu z 90. let 20. století s vyvolávací cenou 2,1 milionu korun a Nástěnná plastika 46 Karla Malicha, která šla do aukce s cenou 980 tisíc korun. Boštíkův obraz se prodal za 2,2 milionu korun, Malichovo dílo za 1,25 milionu.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...