Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pracovní smlouvu legendárních Beatles vydražili v Londýně za 365 tisíc liber

Magazín

  6:00
LONDÝN - Smlouva, která zahájila kariéru legendární britské skupiny The Beatles, byla V úterý vydražena v Londýně za 365 tisíc liber (13,4 milionu Kč). Oznámil to aukční dům Sotheby’s, kde se aukce konala. Jde o jedinou písemnou smlouvu mezi čtyřmi členy skupiny The Beatles, kterou tvořili John Lennon, George Harrison, Paul McCartney a Ringo Starr, a jejich manažerem Brianem Epsteinem.

Plakát skupiny Beatles foto: Reprofoto

Smlouva byla podepsána 1. října 1962, pouhé čtyři dny před vydáním prvního singlu Love Me Do. Epstein zemřel na předávkování drogami v roce 1967 a často byl nazýván „pátým broukem“.

Nová deska Ringo Starra. Přímočará pohlednice z krajiny nostalgie

Skupina The Beatles podepsala s Epsteinem nejprve jednu smlouvu, když v ní ještě jako bubeník působil Pete Best. Když jej nahradil Ringo Starr, musely obě strany podepsat novou smlouvu. Na smlouvě jsou podpisy hudebníků a také otců Paula McCartneyho a George Harrisona, kterým v té době bylo méně než 21 let.

Z ustanovení smlouvy vyplývá, že Epsteinovi se měla automaticky obnovovat každých pět let jeho manažerská funkce. Dostával desetiprocentní podíl z tržeb nižších než 400 liber týdně, dvacet procent z tržeb od 400 do 800 liber týdně a 25 procent z vyšších částek.

Zemřela první manželka Johna Lennona. Se zpěvákem žila téměř 10 let

„Brouci“ podepsali svou vůbec první smlouvu v Hamburku v roce 1961, kdy ještě nebyli známí a hráli jen po klubech. Šlo o nahrávací smlouvu s německou společností Polydor, s níž vydali singl My Bonnie, který Epsteina zaujal a přiměl ke spolupráci s hudebníky.

Jako název skupiny bylo ale tehdy vybráno Beat Brothers, protože název The Beatles nebyl považován za dostatečně atraktivní pro německé publikum. Tato nahrávací smlouva byla prodána v aukci před deseti dny v New Yorku za 75 tisíc dolarů (1,8 milionu Kč) bez zahrnutí poplatku pro dražební společnost. S poplatky pak cena přesáhla 90 tisíc dolarů.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat