Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Modiglianiho akt se v New Yorku vydražil za miliardy

Obraz Amedea Modiglianiho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Amedea Modiglianiho. | foto: ČTK

NEW YORK Obraz Amedea Modiglianiho se v pondělí v newyorské aukční síni Christie’s vydražil za 170,4 milionu dolarů (asi 4,3 miliardy korun), což představuje rekord pro dílo tohoto italského umělce. Olej o rozměrech zhruba 60 na 92 centimetrů z přelomu let 1917 či 1918 zobrazuje nahou spící krásku, jak vyjadřuje i francouzský název Nu couché.

Za dosud rekordní sumu 95,3 milionu dolarů (2,3 miliardy korun) se při stejné aukci prodalo i plátno Nurse (Ošetřovatelka) amerického mistra pop artu Roye Lichtensteina.

Obraz Pabla Picassa Alžírské ženy se letos v květnu stal vůbec nejdražším výtvarným dílem prodaným v aukci. V newyorské aukční síni Christie ́s se jedna z verzí tohoto proslulého plátna vydražila za 179,4 milionu dolarů (4,4 miliardy korun).

Nejdražší je Gaugin

Nejvyšších prodejních cen dosahují umělecká díla prodaná mimo aukce ze soukromých sbírek. Rekord zatím drží obraz francouzského malíře Paula Gauguina z roku 1892 Nafea faa ipoipo (Kdy se vdáš?), který se prodal v únoru letošního roku ze soukromé sbírky ve Švýcarsku za téměř 300 milionů dolarů (7,4 miliardy korun) pravděpodobně do Kataru.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.