10. listopadu 2015 8:40 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Modiglianiho akt se v New Yorku vydražil za miliardy

Obraz Amedea Modiglianiho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Amedea Modiglianiho. | foto: ČTK

NEW YORK Obraz Amedea Modiglianiho se v pondělí v newyorské aukční síni Christie’s vydražil za 170,4 milionu dolarů (asi 4,3 miliardy korun), což představuje rekord pro dílo tohoto italského umělce. Olej o rozměrech zhruba 60 na 92 centimetrů z přelomu let 1917 či 1918 zobrazuje nahou spící krásku, jak vyjadřuje i francouzský název Nu couché.

Za dosud rekordní sumu 95,3 milionu dolarů (2,3 miliardy korun) se při stejné aukci prodalo i plátno Nurse (Ošetřovatelka) amerického mistra pop artu Roye Lichtensteina.

Obraz Pabla Picassa Alžírské ženy se letos v květnu stal vůbec nejdražším výtvarným dílem prodaným v aukci. V newyorské aukční síni Christie ́s se jedna z verzí tohoto proslulého plátna vydražila za 179,4 milionu dolarů (4,4 miliardy korun).

Nejdražší je Gaugin

Nejvyšších prodejních cen dosahují umělecká díla prodaná mimo aukce ze soukromých sbírek. Rekord zatím drží obraz francouzského malíře Paula Gauguina z roku 1892 Nafea faa ipoipo (Kdy se vdáš?), který se prodal v únoru letošního roku ze soukromé sbírky ve Švýcarsku za téměř 300 milionů dolarů (7,4 miliardy korun) pravděpodobně do Kataru.

ČTK