Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Menzel začne točit Hrabala

Kultura

  9:40
PRAHA - O víkendu se vrátil z Berlína režisér Jiří Menzel. Po jednání s producenty filmu je už jasné, že 9. března začne v Praze natáčet film podle literární předlohy Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále.

Jiří Menzel foto: Tomáš KristLidové noviny

„Máme plán natáčení, scénář je hotov, téměř hotové je i obsazení, lokace nalezeny a je rozhodnuto o jejich využití, stavíme dekorace, chystáme muziku,“ říká Jiří Menzel. „Vůz se rozjel a taxametr už běží dávno.“

Podle režiséra všechno jde, jak má, žádné problémy se zatím neobjevily. „Bylo výhodné, že jsem měl dost času na napsání scénáře. Hrabalův román je dost složitý a já se neustále k panu Hrabalovi vracel a neustále se s ním radil, tak, jak jsme to měli ve zvyku, když ještě žil.“ První impuls k realizaci filmu přišel předloni v říjnu, Menzel měl tedy šestnáct měsíců na přípravu. „Snad to není přenošené,“ dává najevo svou obvyklou skepsi režisér a dodává: „Jsem rád, že mám konečně důstojnou práci. “

Dlouho očekávaný film, jehož realizaci zkomplikovaly peripetie s autorskými právy (původně měl film natáčet Karel Kachyňa...), začíná Jiří Menzel točit přesně čtyřicet let poté, co vznikl jeho oscarový snímek Ostře sledované vlaky. „Tehdy jsem měl štěstí, dnes by se asi takový film ani netočil, byl by drahý a málo efektní,“ říká Menzel.

Přesto se Ostře sledované vlaky neustále připomínají na nejrůznějších přehlídkách ve světě a lidé na ně chodí. „Jsou to filmoví fajnšmekři, v našich kinech by asi tenhle film lidi už nezajímal. Ale je pravda, že v Paříži jsem nedávno zažil docela mladé publikum, které Vlaky viditelně zasáhly. Těšilo mě to, vždyť ten film je starší než oni. Snad tedy má co říct a snad má co říci i Bohumil Hrabal. Například letí v Polsku i v Maďarsku, jeho loňskému výročí tam věnovali hodně prostoru. Na rozdíl od nás - tady Hrabalovo výročí proběhlo téměř bez povšimnutí.“

Do hlavní role svého románu se rozhodl dosadit Oldřicha Kaisera a Julii Jentschovou. Číšníka Jana Dítě, který se snaží přizpůsobit každé době a ideologii, ztvární coby pikolíka Ivan Barnev z Bulharska. Menzel do snímku, jehož první klapka se ozve 9. března, obsadil také slovenské herce Milana Lasicu, Mariána Labudu a Martina Hubu.

Oldřich Kaiser, který překvapil výkonem ve Svěrákově Tmavomodrém světě, se do kinematografie vrátil loni Žralokem v hlavě režisérky Marii Procházkové. Letos se vrací i na jeviště -v Ungeltu zkouší po boku Chantal Poullainové roli učitele tance v
jímavém lyrickém příběhu Šest tanečních hodin v šesti týdnech, jehož premiéra bude začátkem května. Na podzim se má jednapadesátiletý Kaiser spolu s Jiřím Lábusem objevit v Divadle Kalich v koprodukčním projektu s bratislavským Studiem L+S
nazvaném Don Quijote. 

Sedmadvacetiletá Julia Jentschová ztvárnila hlavní roli v německém filmu s názvem Sophie Schollová - Poslední dny, který byl nominován na Oscara. Líčí osud odbojné studentky, členky skupiny Bílá růže, popravené nacisty. Koncem roku byla za svůj výkon na 18. ročníku Evropských filmových cen v Berlíně vyhlášena nejlepší herečkou kontinentu. Právě před rokem tento film z festivalu Berlinale obdržel Stříbrného medvěda za režii. Další ocenění získala Jentschová za svůj herecký výkon.

Autoři:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...