Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Měsíc autorského čtení bude. Snad nás diváci nenechají ve štychu, doufá Petr Minařík

Kultura

  5:00
PRAHA - Jeden z největších literárních festivalů ve střední Evropě proběhne navzdory doznívající pandemii koronaviru i letos: od prvního do třicátého prvního července. „Dorazí hvězdy,“ láká šéf podniku Petr Minařík jak na českou linii, tak na letošního hosta, kterým je Maďarsko.

Po jednadvacáté. Petr Minařík z MAČ foto: Marie Stránská, MAFRA

LN: Neměli jste obavy, že spousta autorů účast odmítne, protože v nich ještě doznívá strach z koronaviru?
Měli jsme samozřejmě tuto obavu, především v případě autorů z Maďarska. Ještě před pár dny jsme nevěděli, jestli budou otevřeny hranice zcela, nebo s nějakým omezením, třeba na oněch původních osmačtyřicet hodin. Měli jsme připravenou i digitální, tedy online variantu. Ale minulý týden jsme byli v Budapešti, téměř se všemi jsme mluvili – a půjde to „analogově“. Dorazí všichni a těší se.

Petr Minařík, jeden z ředitelů Měsíce autorského čtení. Letošní ročník je již...
Čtenářská zdravice Erdoganovi. Podle Petra Minaříka se může i prezident Turecka...

LN: A jak to vyřešíte s diváky: budou sedět ob židli, s dezinfikovanýma rukama v klíně a rouškou přes obličej?
Bude to loterie do poslední chvíle. Těžko prognózovat, jestli budou mít diváci obavy chodit v takových počtech jako v minulých letech. Výrazně chceme vylepšit vše online: chceme posílit technickou kvalitu přenosů a možnost zapojit se odkudkoli do debat prostřednictvím chatu. Ale ruku na srdce, na živé diváky v sále spoléháme nejvíc. Věřím, že ani při jednadvacátém ročníku, byť jistě v mnohém jiném, nás nenechají ve štychu.

LN: Bude letos v provozu celá trasa festivalu, tedy Brno, Ostrava, Košice, Vratislav, Lvov?
Ano i ne. Naživo, postaru, se festival odehraje v Brně a Ostravě. Do Vratislavi, Košic a Lvova budeme streamovat z Brna: čtení bude titulkováno, beseda tlumočena. Omezení cestování autorů si vyžádala situace, do Polska a na Ukrajinu se ještě nedá vyjet a na Slovensku se rozhodli pro online variantu z preventivních důvodů. Letošní ročník bude asi klidnější, ale jsme rádi, že vůbec nějaký bude. Naši kolegové ze Světa knihy takové štěstí neměli.

LN: Letos je hlavním hostem Maďarsko, které se mílovými kroky blíží k ideální podobě totalitního státu. Jak je na tom tamější literatura – roste, uvadá?
Současná maďarská politika nepochybně vzbuzuje obavy. Myslím, že je dobré ji sledovat. Ten rozdíl mezi Maďarskem a Českem nakonec může být daný právě kulturou v tom nejširším slova smyslu; nemusíme na tom být o tolik lépe, jak to na první pohled vypadá. Myslím, že Viktor Orbán svým Maďarům znovu ohřívá starý známý „gulášový socialismus“, jen je tam výrazně méně socialismu a víc papriky. Jak dlouho to bude maďarským strávníkům chutnat, je otázka, hlavní město už se vzepřelo.

LN: A ta literatura?
Stejně jako všechny další sféry života si maďarský stát snaží přivlastnit i literaturu. Centralizací institucí a rozhodováním skrze loajální činovníky. Ke spolupráci jsou ale vždy potřeba dva. Maďarští spisovatelé, jak se mi zdá, se kupují poměrně těžko: řada z nich odmítá štědrá stipendia i nejrůznější programy. A současná maďarská literatura roste: má silná jména, ale podobně jako u nás také hodně začínajících hvězd, které je dobré pozorovat a které chceme představit.

LN: Najdou se nějaká společná, česko-maďarská témata?
Myslím, že těch průniků bychom našli hodně. Maďarští autoři reflektují uprchlickou krizi, Orbánovu vládu, možná o něco častěji sociální otázky. A jsou autoři, kolem kterých doba protéká a věnují se otázkám nesmrtelným, v nichž se ovšem zrcadlí i náš dnešek. Myslím si, že spolu se slovenskou literaturou je nám ta maďarská v Evropě velmi blízká. Postavení a vliv ve společnosti má ovšem maďarský autor stále významnější. Ale to je jaksi samo sebou, když srovnáváme obě země, jejich vztah k národu, historii, kultuře.

LN: Nezahltí diskuse s autory politika jako předloni v případě Turecka?
Jsem na to sám zvědav. Pochopitelně že hodně dělají otázky z publika, které často určí směr jednotlivých debat. Z těch pár krátkých setkání s maďarskými autory jsem nabyl pocit, že se k politice staví razantně, tedy jednoznačně a otevřeně proti dnešní vládě. Na druhou stranu je cítit i jistá unavenost z opakované kritiky, která nebývá vždy prosta klišé a frází.

LN: Jaké hvězdy letos dorazí?
Například György Spiró, Krisztina Tóthová, Pál Závada nebo Viktor Horváth. Z českých pak Alena Mornštajnová, Jiří Hájíček, Jan Novák nebo Petr Chudožilov.

LN: Vyjdou k letošnímu MAČ nějaké doprovodné knižní počiny?Chystáme novinku, kterou je kniha Atlas myšlení: Maďarsko. Půjde o eseje o současném Maďarsku, které autoři píší přímo pro nás – a které mají českého čtenáře provést příběhem země, která je svým jazykem lehce exotická, a přesto v mnoha ohledech blízká. S Českou televizí pak připravujeme cyklus Maďarská čítanka: šestnáct portrétů maďarských autorů, který se bude vysílat v roce 2021. Letos v červenci bude ČT art premiérovat ohlédnutí za loňským ročníkem v cyklu Rumunská čítanka.

LN: K čemu odkazuje to slovo, které jste dali do loga letošního ročníku: megszentségteleníthetetlenség?
Je to jedno z nejdelších maďarských slov. A znamená vlastnost, které se nedá upřít vážnost. Zdálo se nám, že náš „uherský měsíc“ bude dobré anoncovat právě tímto, lehce tajemným a málo používaným slovem. Snad vhodně prezentuje náš vztah k Maďarům i jejich literatuře, která si nepochybně zaslouží respekt.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR LINKY / MONTÁŽE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 25 000 Kč

Mohlo by vás zajímat