Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezinárodní PEN klub ocenil časopis Charlie Hebdo i přes zastrašování

Kultura

  10:15
NEW YORK - Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo, jehož pařížská redakce se stala v lednu terčem krvavého útoku islamistů, obdržel cenu Mezinárodního PEN klubu za odvahu v boji za svobodu slova. Cenu za celoživotní dílo převzal také britský dramatik a scénárista českého původu Tom Stoppard. Udílení ocenění v New Yorku doprovázela přísná bezpečnostní opatření.

„Sto ran bičem, jestli neumřete smíchy.“ foto: Charlie Hebdo

„Obrana lidí zavražděných za uplatňování svého práva na svobodu projevu je základní hodnotou PEN klubu,“ uvedl předseda organizace Andrew Solomon. Ocenění podle něj náleží současné redakci za to, že se nenechala násilím zastrašit.

Při teroristickém útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo zahynulo letos v lednu 12 lidí včetně šéfredaktora a několika kreslířů. První vydání po atentátu se ale objevilo v řádném termínu 14. ledna díky podpoře předních francouzských redakcí a rychle se vyprodalo, stejně jako jeho pozdější dotisky. Celkem vyšel Charlie Hebdo v sedmi milionech exemplářích. Před útokem přitom činil týdenní náklad asi 60.000 kusů.

Rozhodnutí PEN klubu udělit cenu za odvahu bránit svobodu projevu redakci časopisu Charlie Hebdo se nesetkalo se všeobecným přijetím. Šest předních spisovatelů, například kanadsko-srílanský prozaik a básník Michael Ondaatje, nigerijsko-americký spisovatel a historik umění Teju Cole či americká autorka Rachel Kushnerová, se na protest odmítlo zúčastnit slavnostní ceremonie. Dalších více než sto autorů podepsalo protestní dopis. Odpůrci povětšinou kritizovali „kulturní netoleranci“ redaktorů časopisu.

Na stranu časopisu se dnes naopak postavil například Art Spiegelman, kreslíř a autor komiksu Maus. Už dříve rozhodnutí PEN klubu udělit cenu redakci Charlie Hebdo podpořil například Salman Rushdie, autor Satanských veršů, kvůli kterým mu islamisté vyhrožují smrtí.

Do debaty se připojil při přebírání ceny PEN klubu a Allenovy nadace za službu literatuře také Tom Stoppard. V boji za svobodu slova si podle něj nelze vybírat. „PEN klub neexistuje proto, aby bránil některé pronásledované spisovatele a jiné pronásledované spisovatele nebránil,“ uvedl.

 

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat