Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moravská ves se stěhuje do Londýna

Kultura

  11:00
Přímo v ulicích osmimilionové britské metropole „vyroste“ v sobotu malá moravská vesnice. Česká umělkyně Kateřina Šedá sem totiž z vísky Bedřichovice „přesadí“ osmdesát moravských vesničanů. Neobvyklá performance se uskuteční pod patronací galerie Tate Modern.

Kateřina Šedá během březnové přednášky v Tate Gallery. foto: ČTK

Osmdesát obyvatel třísethlavých Bedřichovic u Brna bude v prostředí britského velkoměsta dělat to, co by normálně dělalo doma. Začíná se proto už za úsvitu, v 6.15 ráno. Bedřichovičtí budou zametat, hrát nohejbal, zpívat se svým sborem nebo zdravit kolemjdoucí česky. Prostor pro tyto činnosti Šedá vymezila od budovy Tate Modern až ke katedrále svatého Pavla na ploše, která přesně odpovídá rozměrům vesnice.

Vzásadě se jedná o jakousi sociální koláž, ve které bude na „podkladovou vrstvu“ Londýna přenesen půdorys moravské vesnice. Šedá ještě pozvala osmdesát britských amatérských výtvarníků, kteří budou na hranicích imaginárního otisku Bedřichovic v londýnském centru podle fotografií malovat pohledy na vesnici. Performance se jmenuje Od nevidím do nevidím a skončí soumrakem, tedy v 19.44.

Kateřina Šedá a její živé umění

Kateřina Šedá (1977) je česká výtvarnice zabývající se především konceptuálním uměním. Žije v Praze a v Brně-Líšni. Roku 2005 obdržela Cenu Jindřicha Chalupeckého za projekt Je to jedno. Většina jejích projektů spočívá v téměř nerozeznatelném prolínání života a umění. To, co lidé běžně dělají, přenáší do prostředí umění.

Akci v Tate Modern Šedá chystala několik let, projekt kvůli nedostatku financí musela několikrát odložit. Vedle Jiřího Kovandy je jednou z mála českých umělců, které Tate Modern oslovila k vytvoření samostatného programu.

Podle doprovodného textu k výstavě jsou cílem umělkyně především sami Bedřichovičtí. Zásahem do jejich každodenní rutiny, který se ale vlastně od jejich běžného života nebude lišit, budou moci sami sebe a své sociální konvence nahlédnout novým způsobem. Jako u předchozích projektů Šedé je sobotní akce pouze vyvrcholením dlouhodobého přípravného procesu, během něhož se opakovaně setkávala s občany vesnice. Musela je přesvědčit, aby se na podobném díle chtěli podílet.

Přes své mimořádné mezinárodní úspěchy zůstává Šedá pevně spojena s českým či přesněji moravským prostředím. Pohybuje se v elitním prostředí světového výtvarného umění, ale neustále do něj přináší svůj pohled.

Zde možná hrozí i nebezpečí, se kterým si Šedá bude muset – jako každý jiný umělec – nějak poradit. A to: opakování. To je sice pro úspěšné fungování ve světě umění důležité – aby si vás zapamatovali. Ale může se stát, že se z nadějné umělkyně stane cestovní kancelář, která bude pořádat jen mírně obměňované exotické výlety středoevropských vesničanů a jejich reálií do světových výtvarných institucí.
Projekt Od nevidím do nevidím se podobá principu starší akce Nic tam není, provedené v roce 2003 v Ponětovicích, jen několik kilometrů od Bedřichovic. A sousedskou komunitu už na výlet vyvezla v rámci svého projektu Furt dokola v roce 2008.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat