Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na co do divadla

Mozart jako sci-fi ztroskotal. Miroslav Krobot a jeho debut s operním souborem se příliš nepovedl


Na jiné planetě. Kouzelná flétna v režii Miroslava Krobota se odehrává v kulisách havarované vesmírné lodi. | foto: NDBMAFRA

Premium Recenze
Operní soubor brněnského Národního divadla obohatil svůj repertoár novým nastudováním Kouzelné flétny. Režisér Miroslav Krobot Mozartovu poslední operu uvedl už v roce 2003 v Dejvickém divadle jako hravou pohádku s kabaretními prvky a komediálním nadhledem. Tentokrát jde o jeho debut s velkým operním souborem.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Inscenační podoby Kouzelné flétny opředené výklady sahajícími až ke „konspiračním teoriím“ se rozprostírají od pohádky s jasně odděleným dobrem a zlem přes dolování zednářských symbolů po nekonečné množství soubojů světla a tmy, smyslu zkoušek i rituálu zasvěcení, výkladu postav včetně nejrůznějších historických konotací nebo feministických třeštění. V nich ovšem mnohdy zaniká fakt, že principál a libretista Emanuel Schikaneder chtěl po Mozartovi hlavně komerčně úspěšnou operu, která naplní jeho předměstské Divadlo na Vídeňce.

V tomto kontextu a záměru Kouzelnou flétnou hlavně pobavit není Krobotova lokalizace děje do říše fantasy a sci-fi na jinou, lidmi a zvířaty obydlenou planetu, na níž ztroskotá posádka vesmírné lodi, nijak převratná ani udivující. Nakolik jsou Star Treky, Hvězdné války a podobné filmy a seriály ze 60. a 70. let oním dnešním lidovým typem zábavy, navíc v opeře, už tak jednoznačné není. V Krobotově inscenaci zůstaly jen vnějškovým vizuálním rámcem, na rozlehlé prázdné scéně ve svých odstínech šedi pustých skalisek postupně čím dál jednotvárnějším.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.