Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mrázková, Hochová, Šimotová... Grey Gold je pocta zralým umělkyním

Kultura

  17:00
BRNO - Marie Blabolilová, Dagmar Hochová, Daisy Mrázková, Ludmila Padrtová, Adriena Šimotová... Výstava v Brněnském Domě umění nazvaná Grey Gold přibližuje současnou tvorbou českých a slovenských umělkyň, které začínaly na kulturní scéně po druhé světové válce a v padesátých a šedesátých letech 20. století.

Daisy Mrátková, bez názvu. Z výstavy Grey Gold foto: Dům umění města Brna

Představované autorky spojují začátky v ještě československém socialistickém státním zřízení, pojí je celoživotní úsilí o udržení a rozvoj moderní kultury i příslušnost k prvním genderově emancipovaným generacím. Svým působením nezištně a netendenčně formovaly podmínky profesionalizace žen-umělkyň, které dnes považujeme za samozřejmé. Mnohé z nich se významně podílely na budování českého a slovenského vysokého uměleckého školství, zejména po roce 1989.

Daisy Mrázková

Jednou z vystavujících výtvarnic je také známá autorka dětských knížek, malířka a ilustrátorka Daisy Mrázková (*1923 v Praze). Spolu se svým manželem malířem Jiřím Mrázkem patřila do okruhu skupiny UB 12. Pro její tvorbu je stěžejní malba (nejprve olejem, následně temperou) a kresba. Později opustila figurální motivy a zaměřila se na abstraktní zpracování námětů. Zkoumá vlastnosti barevných ploch a linií, jejich schopnost žít vlastním životem a přetvářet a vymezovat prostor. Daisy Mrázková je známá jako ilustrátorka dětských knih a autorka jedinečných bilderbuchů. Její literární díla byla přeložena do slovenštiny, angličtiny, němčiny, japonštiny, litevštiny a slovinštiny. Je členkou Umělecké besedy.

Seznam vystavujících umělkyň

Marie Blabolilová, Klára Bočkayová, Marie Filippovová, Eva Fuková, Milota Havránková, Dagmar Hochová, Inge Kosková, Alena Kučerová, Markéta Luskačová, Adéla Matasová, Daisy Mrázková, Eva Cisárová-Mináriková, Věra Nováková, Ludmila Padrtová, Dana Puchnarová, Jitka Svobodová, Adriena Šimotová, Daniela Vinopalová-Vodáková, Jana Želibská.

Můj věk mi dává větší svobodu

Podtitul výstavy zní Můj věk mi dává větší svobodu, hlavní název Grey Gold si kurátorky výstavy vypůjčily z mezinárodního evropského prostoru, kde je sousloví používáno jako metafora moudrosti, zkušenosti, zralosti, jedinečnosti, kontinuity či hodnoty. Výstava ukáže různorodou skladbu děl: tvorbu, která souvisí s počátky konceptuálního uvažování v českém výtvarném umění, ale často stojí na práci s materiálem, fotografie soustřeďující se na zachycení pohybu a okamžiku nebo na objevování jedinečnosti v prosté všední skutečnosti. Představí také intermediální instalace a objekty.

Jana Želibská: Že by mimozemšťan. Z výstavy Grey Gold

Projekt výstavy se postupně rodil od roku 2012 na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem ve spolupráci s Domem umění města Brna. Nápad na jeho uskutečnění vznikl jako potřeba vymezit se vůči stereotypům moderního uvažování, které přetrvávají v obecně pěstované a nikdy nekončící honbě za tzv. novým a mladým. Výstavě předcházel dvouletý seminář na ústecké fakultě, který se zabýval úlohou kreativity v pozdním věku ženy.

Výstava potrvá do 30.8.

Autor:

Prodej rodinného domu, 95 m2, Lanškroun, ul. U Potoka
Prodej rodinného domu, 95 m2, Lanškroun, ul. U Potoka

U Potoka, Lanškroun - Žichlínské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
2 500 000 Kč