Letošní ročník, který se uskuteční od 2. do 9. června, nabídne například i vzpomínku na nedávno zesnulého houslistu Josefa Suka. Celkem půjde o vystoupení téměř pěti desítek interpretů, což je zatím v pětileté historii přehlídky rekord.
Titanic jako příběh potrestané pýchy
Tahákem pro posluchače bude především Bryarsova působivá skladba, inspirovaná téměř biblickým příběhem potrestané pýchy. Podle uměleckého šéfa festivalu Jiřího Bárty je skladatel stoupencem teorie, že zvuk se šíří prostorem věčně, pouze lidské ucho ho neslyší, protože neustále slábne. Z tohoto pohledu se umělec díval i na tragédii, zejména na situaci, kdy na potápějící se lodi údajně do posledního okamžiku hráli hudebníci křesťanskou hymnu "Blíže k tobě, Bože můj". "Navodil iluzi nekonečného prostoru Atlantiku, kde doznívá tenhle hymnus. Na té inspiraci je celá skladba postavena," řekl Bárta.
Ve světě velmi populární skladbu, která byla v ČR dosud opomíjena, má na programu i letošní pražský festival Struny podzimu. V Kutné Hoře zazní 4. června v chrámu svaté Barbory v podání francouzského klarinetisty Michela Raisona a dalších hudebníků.
Vzpomínka na Josefa Suka
Vzpomínku organizátoři věnují také loni zesnulému Sukovi, který na prvním ročníku kutnohorského festivalu odehrál koncert v kostele svatého Jana Nepomuckého. Skladby Antonína Dvořáka a Josefa Suka zazní 3. června v chrámu svaté Barbory v téměř stejné sestavě jako před pěti lety, houslový part symbolicky převezme naděje české houslové školy Josef Špaček.
Posluchači se během festivalu mohou těšit i na skladby Vivaldiho, Mozarta, Schuberta, Telemanna, Haydna, Brahmse či Šostakoviče. Kromě Raisona a Špačka se publiku představí například houslista Ilja Gringolts, violoncellista Jakub Tylman, violista Karel Untermüller nebo klavírista Konstantin Lifschitz, který na festival přijede už počtvrté. Umělecký šéf Bárta bude letos hrát nejen na violoncello, ale při jednom z koncertů bude i dirigovat.