Ještě před pozdně odpoledním začátkem koncertu se novináři, jichž bylo na akci požehnaně, sešli na tiskové konferenci. Na ní jedna ze tří následnických značek původní jednotné firmy, a sice Indies Scope (další dvě jsou Indies MG a Indies Happy Trails, k rozdělení došlo – velmi přátelskou cestou – v roce 2007), představila nejnovější tituly své produkce a odhalila některé plány do budoucna.
Mezi nejzajímavější právě v těchto dnech vydaná alba patří Hrubá hudba, crossoverový projekt pracující s horňáckým folklorem, nebo první sólové album moderního písničkáře Davida Pomahače po rozpadu dua Kieslowski, jehož býval polovinou. V nejbližších měsících se lze těšit například na společné živé album Hradišťanu, Spirituál kvintetu a Dagmar Peckové nebo na velmi slibný projekt, který natočila brněnská bluesová skupina Band of Heysek přímo v „zaslíbené zemi“ blues, americkém státě Mississippi, s místními hudebníky R. L. Boycem nebo Kennym Brownem.
Cimbálovka i hardcore
Tato žánrová všehochuť vlastně předpověděla, co se bude na dvou pódiích Sono Centra po dobu následujících hodin odehrávat. Pod heslem „Vydáváme jen to, co nás baví“ (jak zní i název právě probíhající výstavy o historii Indies v pražském PopMuseu) se nikdy tento label – ani původně jako celistvý, ani nyní jako rozdělený na tři subjekty – nevymezoval žánrově či stylově, nýbrž zásadně kvalitativně.
Proto také v Sono Centru mohla například pokřtít nové album cimbálová muzika Kubíci se stejným úspěchem, s jakým večer zakončila klasika českého hardcoru Meat-House Chicago I.R.A. (dnes již neexistující a pouze velmi výjimečně vystupující skupinu bohužel dost poškodil špatný zvuk). Oba tyto pomyslné póly by těžko byly k nalezení ve stáji jiného vydavatelství a dost těžko i na jedné koncertní akci (snad s výjimkou někdejšího Trutnoffa nebo tasovské Besedy u bigbítu, které si v podobných žánrových kontrastech libují).
Raritních vystoupení bylo na programu více. Jednorázově se na oslavách Indies sešla jejich někdejší brněnská akvizice Nuck Chorris Gang, patrně jediný český pokus o propojení bluesrockových riffů s hiphopovými rytmy a rapem, tedy styl někdy před dvěma desítkami let ve světě dost populární (základem kapely byl dnešní Band of Heysek, který si odehrál také svůj výborný blok).
Mimořádné vystoupení odehrála i dvojice DVA, která v současné době hibernuje a není příliš jasné, zda se ještě někdy probere k plnému životu a nové tvorbě. K zahození by to rozhodně nebylo.
K raritním vystoupením se přidala i skupina Květy, která sice nadále existuje a velmi aktivně tvoří, v Sono Centru ale zahrála ve starší sestavě a s klasičtějším repertoárem, plným svých „alternativních hitů. Jinak, než ji posluchači znají, se představila písničkářka Martina Trchová, když ve svém bloku připomněla jednu z již nežijících hvězd vydavatelství Indies, Zuzanu Navarovou, jejími písněmi. Večer pak dokreslily stálice naší scény jako Zuby nehty či -123min.