Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nobel za literaturu: kritik syrského režimu, nebo Bob Dylan?

Kultura

  10:58
Nositel letošní Nobelovy ceny za literaturu bude znám ve čtvrtek 6. října. Tradičně se v předvečer této události spekuluje o možných vítězích - a předpověď se spolehlivě nikdy nevyplní. Bude letošní ročník výjimkou?

Syrský básník Adonis foto: Reuters

Autoři letošních předpovědí často spekulují o vlivu aktuálního dění na světové politické scéně. Například podle agentury AFP by napětí v blízkovýchodních zemích mohlo hrát ve prospěch syrského básníka píšícího pod pseudonymem Adonis, který nedávno odsoudil krvavé potírání povstání proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

Adonis patří mezi největší favority na získání prestižního ocenění i podle britské sázkové kanceláře Ladbrokes. Na jednaosmdesátiletého Syřana coby laureáta za literaturu se sázelo v poměru 4:1. V kurzu byl i jen o rok mladší švédský básník Tomas Tranströmer, následovaný japonským romanopiscem Harukim Murakamim (jenž je mj. nositelem pražské Ceny Franze Kafky). Překvapivě bez šance prý není ani sedmdesátiletý kytarista a zpěvák Bob Dylan, dosud považovaný za outsidera, na jehož vítězství Ladbrokes minulý týden vypsala kurz 10:1.

Spisovatel Haruki Murakami, nositel Ceny Franze Kafky

Mezi dalšími tvůrci uváděnými mezi možnými laureáty jsou podobně jako v posledních letech Američané Joyce Carol Oates, Philip Roth nebo Cormac McCarthy, Kanaďanka Margaret Atwoodová, Keňan Ngugi wa Thiong'o nebo Izraelec Amos Oz.

Větší šance pro Neevropany

Švédská akademie v minulých letech čelila kritice, že se při výběru soustřeďuje na evropskou literární scénu. Evropané získali sedm z posledních deseti ocenění. Do USA putovala cena za literaturu naposledy v roce 1993, zatímco loni získal cenu za literaturu peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa.

Výbor švédských akademiků podle jeho mluvčího Petera Englunda najal další experty, aby hodnotili literární díla z neevropských zemí. V posledních letech prý díla v jazycích, kterými členové poroty nevládnou, akademikům doporučovalo mezi deseti a 15 nezávislými odborníky. Předtím byl prý jejich počet mnohem menší.

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901. Cenu za literaturu tehdy dostal francouzský básník a esejista Sully Prudhomme. Významné ocenění se od té doby udělilo ještě 102krát.

Výjimkami byly roky 1914 a 1918, rok 1935 a válečná léta 1940 - 1943. Ve čtyřech ročnících byla cena rozdělena mezi dva literární tvůrce.

Autoři: ,