Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Sen letní noci přilákal stovky lidí

Kultura

  21:17
PRAHA - Mladá pražské reggae-popová skupina The Spankers se zpěvačkou Terezou Krippnerovou zahájila krátce po na pontonu na Vltavě v centru Prahy hudební část 2. ročníku festivalu Praha-Sen letní noci.

Emir Kusturica na festivalu Sen letní noci foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Nábřeží mezi Karlovým mostem a mostem Legií a na samotných mostech zaplnily stovky lidí, další neustále přicházejí. Oproti očekávání je zatím jen málo diváků na lodičkách. Příčinou je pravděpodobně strach z nevlídného počasí, zatím však neprší a na obloze se dokonce po delší době objevilo slunce. Státní plavecká správa vzhledem k předpovědi počasí a stavu vody vydala doporučení neplout na řece.

Lidé se na koncert dívali z lodiček i šlapadel

Série koncertů po 20:00 vyvrcholí vystoupením známého srbského režiséra, producenta a hudebníka Emira Kusturici s kapelou No Smoking Orchestra. Před ním vystoupí Dan Bárta a skupiny Maxmaber Orkestar, Boro Balkan Band a Vrelo. Vstup je stejně jako při loňském prvním ročníku akce, při níž Vltava a blízké okolí ožily říznou hudbou Gorana Bregoviče, zdarma.

Emir Kusturica

Kvůli zajištění bezpečnosti diváků je do půlnoci uzavřen pro automobilovou dopravu most Legií. Provoz tramvají zůstal zachován. Dopravu řídí policie.

Emir Kusturica

V loňském roce si někteří návštěvníci stěžovali na slabý zvuk a špatný výhled na pódium. Letos pořadatelé akce z občanského sdružení Luka Praha zajistili díky zvukaři z Francie silnější zvuk a Kusturica si přivezl svá vlastní světla. Dění na scéně uprostřed Vltavy přibližuje plazmová obrazovka.

Koncert pozorovali lidé také z mostu a nábřeží

Součástí týdenního festivalu je od 18. do 24. července i přehlídka Kusturicových filmů, koncerty a výstavy v pražských ulicích včetně Putující galerie v prostředcích městské hromadné dopravy.

Koncert se zátiším Pražského hradu

Úspěšný filmař Kusturica se narodil v Sarajevu 24. listopadu 1954. K Česku má blízký vztah, v roce 1978 v Praze na FAMU absolvoval v ročníku Otakara Vávry. Za své filmy získal řadu ocenění. Uznávaný režisér se v metropoli naposledy objevil loni v listopadu, když v Galerii Dea Orh zahájil výstavu obrazů svého oblíbence a přítele, černohorského malíře Voja Staniče.

Vltavu zaplnily lodě, lodičky a šlapadla

Soubor No Smoking Orchestra, v němž hraje jako kytarista Kusturica se svým synem Striborem, překročil hranice Bosny a Hercegoviny a stal se známým po celé Evropě díky soundtracku k jeho filmu Černá kočka, bílý kocour.

Nezapomeňte na letní festivaly

Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku letních festivalů. Podívejte se na přehlednou časovou osu se základními informacemi o akcích v Česku.

Více informací najdete ZDE.

Kusturica je také autorem punkové opery Time of the Gypsies, která měla premiéru v roce 2007 v pařížské L'Opéra Bastille.

Lidé se na koncert dívali z lodiček i šlapadel

Autoři: ,