Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orchestr Berg je tvárný jako trhavina. Teď zamířil do bývalé slévárny.

Kultura

  8:00
Od roku 1995, kdy dirigent Petr Vrábel založil a řídí Komorní orchestr Berg, je toto svěží uskupení mladých muzikantů jakousi guerillovou bojůvkou a vítaným kontrapunktem domácí „oficiální“ hudební scény. Útočí na naše smysly z překvapujících lokací a v zajímavé dramaturgii – v nevelkém počtu a profesionálně.

Komorní orchestr Berg foto: archiv BergReprofoto

Berg je tvárný, plastický jako trhavina a často stejně průbojný. A má svůj vzrůstající okruh příznivců a nadšených stoupenců, kteří jsou ochotni se tísnit ve zcela zaplněných prostorách místa přepadení, ohlášeného navíc svéráznou, efektní a na první pohled rozpoznatelnou grafikou bergovských upoutávek.

Pro jeden ze svých útoků, nazvaný "Drama antika – antické příběhy v hudbě", si Berg vybral v bývalé industriální zóně pražských Holešovic dosud "kulturně neupravenou" slévárnu, navazující na areál La Fabrica. Dramaturgicky se v tomto programu Berg rozmáchnul snad až příliš, když v tavicím tyglíku holešovické slévárny mísil tak rozličné hudební podoby antických příběhů, jako jsou barokní Händelovy předehry a stručné skladby Xenakise, Brittena a Hanzlíka. Zatímco Xenakisova Aroura svými skřípoty a hluky ideálně navodila zvukovou kulisu bývalého provozu slévárny, Händel by vyžadoval přece jen více souhry a preciznosti – je zřejmé, že na rozdílu ve specializaci na hudbu barokní a moderní něco bude. Ve výstupní kontrole odlitků tak nejlépe dopadla Brittenova Phaedra s mezzosopranistkou Evou Garajovou.

"Co je to Berg?"
Dobře se uvedla premiéra fragmentu opery Tomáše Hanzlíka podle dekadentního básníka Jiřího Karáska ze Lvovic Sen o říši krásy (mezzosopranistka Jana Dvořáková jako Krásný rybář a kontratenorista Jiří Mikušek, v roli Císaře). Příběh o říši, kde panovník musí být nejkrásnější, a když zestárne, je popraven a na jeho trůn usedne mladší adept, jehož krása se teprve vzpíná ke svému vrcholu, byl dráždivě umocněn nejen výkony sólistů, ale i syrovým prostředím původního provozu slévárny. Korespondoval s pointou Karáskova Snu: nový císař sice udělí tomu starému milost, ale věrný sluha starého císaře již tomu novému podal v číši smrtící jed.

Série produkcí Bergu naplánovaných na podzim 2009 slibuje v září nad jímkami bubenečské kanalizační čistírny Kruh - program s tancem na hudbu Johna Adamse nebo Luboše Fišera, v říjnu pak ve Španělské synagoze Cinegogu, kdy celovečerní němý film Hladová srdce zazní s živým doprovodem orchestru a novou původní hudbou Jana Duška. V listopadu se ve Veletržním paláci odehraje Černé na bílém v režii Skutru a konečně v prosinci budou mít posluchači příležitost se vznášet v Nebeské společnosti Michala Nejtka, Betty Olivera a Benjamina Brittena s Bergem v sále Martinů Lichtenštejnského paláce.

Pokud by v asociačním experimentu, kdy respondent má bez přemýšlení odpovědět na položenou otázku, byl dotaz "Co je to Berg?", pak za čtvrnáct let své existence se Bergu s neúnavnou manažerkou Evou Kesslovou podařilo, že většina návštěvníků jejich produkcí by patrně odpověděla: Mladí, hudbou posedlí profesionální muzikanti, kteří hledají nejen pozoruhodná místa pro své produkce, ale i repertoár, který jinde neuslyšíte, často originálně psaný právě pro ně a jejich dramaturgii nebo v českých premiérách. Kombinují hudbu s divadlem, filmem, baletem, pantomimou, videoartem, výtvarným uměním. Jsou zajímaví – a věří tomu, co hrají.

Autoři:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat