Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na koncert v helmě. Orchestr Berg zahraje v nedostavěném metru Petřiny

Kultura

  12:00
PRAHA - Budoucí stanice stanice metra na pražských Petřinách se na jeden večer promění v koncertní síń. Orchestr Berg připravil na pondělí 5. května program na míru tomu prostoru: ve světové premiéře tu zazní novinka mladého českého skladatele a molekulárního designéra Petra Cíglera i skladby Heinera Goebbelse a Stevea Reicha. Podzemní akci doplní také živé projekce

Nedostavěná stanice metra Petřiny se promění v improvizovanou koncertní síň. foto: Michael Romanovský

Pro Orchest Berg není hraní v netradičních prostorách výjimkou, ale spíše pravidlem.  "Hráli jsme mimo jiné v bývalé čistírně odpadních vod, ve strohém prostoru nové budovy Fakulty architektury, v klubu Roxy nebo v kině Lucerna... Díky nám se na kulturní mapě Prahy ocitl znovu i podzemní prostor Veletržního paláce, dnešní Studio Hrdinů," říká  umělecký šéf orchestru Peter Vrábel.

Kromě nástrojů budou hudebníci tentokrát vyzbrojeni i helmami.

Dress code? Pohorky!

Pro akci v podzemní stanici pražského metra orchestr doporučuje speciální dress code, kterým z provozních důvodů nebudou večerní šaty, ale turistická obuv a teplý oděv. Důvod je jasný – teplota v podzemí je stabilních 12°C a cesta do útrob stavby vede po provizorním dřevěném schodišti. Do hloubky téměř 40 metrů vede stovka schodů, které musí návštěvníci zdolat nahoru i dolů. "V rámci příprav jsme byli v podzemí mnohokrát a pokaždé jsme si říkali, že bez eskalátorů by metrem asi nikdo nejezdil," směje se Eva Kesslová, ředitelka Orchestru Berg.

Nedostavěná stanice metra Petřiny se promění v improvizovanou koncertní síň.

Hudba inspirovaná velkoměstských ruchem

Na koncertě zazní ve světové premiéře novinka českého skladatele a molekulárního designéra Petra Cíglera, která se podle jeho slov inspiruje "během a ruchem všedního městského dne a jeho biologickým prožitím". Město a jeho zvuky inspirovalo i slavného amerického minimalistu Steva Reicha. V jeho City Life zní newyorské metro, sbíječky, přibouchnuté dveře auta nebo lodní bóje. Heiner Goebbels zase vytvořil jakýsi volný soundtrack k románu La Jalousie od Pierra Robbe-Grilleta, i u něj díky sampleru zní například klapot dámských podpatků nebo zpěv cikád. V české premiéře Orchestr BERG zahraje Jodlowského Respire inspirovanou lidským dechem. Část koncertu doprovodí živé projekce autorského dua Sanders (UK) / Berzon (RU).

DECH MĚSTA

5. května v 19.30, budoucí stanice metra Petřiny
(Na Petřinách 55, P6)

Program:
Petr Cígler – Daily Patterns (světová premiéra)
Pierre Jodlowski – Respire / s filmem (česká premiéra)
Heiner Goebbels – La Jalousie
Steve Reich – City Life / s projekcemi

Účinkující:
Fabrice Contrel – hlas
Frances Sander & Dima Berzon – live video projekce
Orchestr BERG & dirigent Peter Vrábel

Orchestr BERG se svým dirigentem Petrem Vrábelem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat