Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostravská Černá slunce přesvítila i Rembrandta

Kultura

  16:00
PRAHA - V posledních měsících proběhlo v České republice hned několik výstav výtvarného umění, které měly ambice stát se diváckými hity.

Z expozice Černá slunce foto: gvuo.cz

Zřejmě největším překvapením posledních měsíců je vysoká návštěvnost výstavy české moderny Černá slunce v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Černá slunce se umístila hned za nejúspěšnějším výstavním podnikem roku, kterým je v únoru zakončená přehlídka amerického fotografa Davida LaChapella v Galerii Rudolfinum v Praze.

Mírně za očekáváním naopak zůstal Rembrandt & Co. v Národní galerii. Nebyl diváckým neúspěchem, přesto se tato výstava v počtech prodaných vstupenek umístila pouze uprostřed pomyslného pelotonu dalších výstavních institucí.

Dosud nejúspěšnější výstavy roku 2012

Tak pravil LaChapelle - Galerie Rudolfinum, Praha, 37 356 diváků

Černá slunce - Galerie výtvarného umění v Ostravě,  27 853 diváků

Rembrandt & Co. - Národní galerie v Praze, 25 865 diváků

Obrazy mysli / Mysl v obrazech - Moravská galerie v Brně, 21 718 diváků

K. Kintera: Výsledky analýzy - Galerie hlavního města Prahy, 20 795 diváků

Úspěch ostravské výstavy Černá slunce ukazuje, že i mimo Prahu lze uspořádat událost, která přiláká velký počet diváků. Tento trend potvrzuje i zájem o Obrazy mysli / Mysl v obrazech v Moravské galerii v Brně. Obsahovala divácky atraktivní kresby Leonarda da Vinciho, současně dokázala zprostředkovat náročné téma.

Jako úspěch je třeba vnímat počet diváků, jež v Galerii hlavního města Prahy navštívili předběžnou retrospektivu Krištofa Kintery. Ukazuje se, že i současná tvorba umělce středního věku dokáže být atraktivní pro velký počet návštěvníků.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...