Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paulo Coelho našel svého ztraceného pražského malíře. Jmenuje se Ivan Tomek

Kultura

  13:58
Brazilský spisovatel Paulo Coelho na svém facebookovém profilu oznámil, že objevil neznámého malíře, se kterým se v Praze setkal v roce 1982. Do Prahy přijel Coelho před pár dny, aby tu oslavil milión prodaných výtisků svých knih v češtině a uspořádal party pro své přátele. Před návštěvou vyhlásil pátrání po neznámém umělci, se kterým se v pražské Zlaté uličce setkal při své první návštěvě.

Paolo Coelho se znovunalezeným umělcem. foto: FB Paola CoelhaReprofoto

Pár dní před návštěvou Česka Paulo Coelho zveřejnil na svém Twitteru a osobních stránkách popis, který ho měl dovést k umělci, se kterým se setkal před více než čtyřiatřiceti lety v Praze. Přiložil i podobu obrázků, které si od neznámého malíře koupil.

Nyní na svém facebookovém profilu Coelho oznámil, že neznámého malíře objevil. Jeho jméno je Ivan Tomek a podle Coelha opravdu jako důkaz své „totožnosti“ doložil oba dárky, které mu Coelho tehdy věnoval - balíček cigaret a zapalovač.

Událost potvrdilo i nakladatelství Argo, které je Coelhovým českým partnerem. „Pan Tomek za spisovatelem skutečně sám přišel a přihlásil se, když viděl jeho výzvu. Dorazil na party, kterou Coelho organizoval, a protože je to velmi skromný člověk, nechtěl se zdržet, měl v úmyslu pouze pana Coelha pozdravit. Museli jsme ho dlouho přemlouvat, aby zůstal na večeři,“ říká Richard Klíčník z Arga, který byl na akci přítomen. „On vůbec nestojí o publicitu a nelíbí se mu, že je o něj takový mediální zájem,“ říká Klíčník o Ivanu Tomkovi. „Je to trochu cimrmanovské - jak ten hostinský, který si nechtěl postavit hospodu u silnice, aby mu tam nechodili lidi. Pan Tomek si chce zachovat svojí svobodu, vůbec netouží po tom být slavný a tvořit pod tlakem,“ dodává Klíčník.

Výzvy, kterou Coelho zveřejnil před návštěvou Prahy

Mílí přátelé,

v roce 1982 jsme se se ženou rozhodli cestovat bez nějakého specifického cíle. Během několika měsíců jsme navštívili mnoho zemí. V lednu 1982 jsme skončili v Praze (během komunistického režimu).

24. ledna v neděli ráno jsme ve Zlaté uličce viděli osamocenou postavu, která malovala. Byla zima, mrzlo, ale ten muž tam i přesto byl. Má žena a já jsme byli kromě něj jedinými lidmi na ulici. Rozhodl jsem se koupit jednu z jeho maleb. Byl tak šťastný, že namaloval mou ženu zadarmo. Bylo mi to trochu trapné, ale když jsem se na něj díval, napadlo mě, že je pro mě jasným příkladem. Nikdo nic nekupuje, ale to mu nebrání v tom, aby dělal to, co chce.

Nakonec jsem mu dal dva dárky, jediné věci, které jsem měl v kapse.

Přál bych si, abych ho mohl 19. března znovu potkat při příležitosti mého výročí prodaných knih, které se tentokrát bude konat právě v Praze. Pravděpodobně už dělá něco jiného. Když jsme se setkali, bylo mu kolem pětadvaceti let.

Bude mým čestným hostem. Poznám ho tak, že přesně identifikuje obě věci, které jsem mu tehdy dal.

Pokud máte jakékoli informace, které by vedly k hledanému malíři, napište mi na: marcelojosemendonca@hotmail.com.

V emailu musí být napsáno, jaké dárky jsem mu dal.

S láskou,

Paulo

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat