„Poprvé jsem tu byl v roce 1982, ještě za komunismu, kdy Prahu okupovala Sovětská vojska,“ vzpomínal. Přestože město bylo celé šedivé, jeho atmosféra a hlavně přátelští lidé mě velmi upoutali. Pobyt tady jsme si se ženou moc užili. Objevovali jsme také undergroundovou Prahu, noční koncerty, kde byli samí mladí lidé v džínách - a džíny byly tehdy hodně drahé,“ řekl spisovatel, který se už tehdy rozhodl se do Prahy pravidelně vracet. Jeho další návštěva proběhla v roce 2005, kdy stejně jako při svém prvním pobytu navštívil Kostel Panny Marie Vítězné a věnoval dar pražskému Jezulátku. „Šila ho moje tchýně, trvalo jí to celý rok ruční práce,“ prohlásil dnes.
Při své letošní návštěvě měl slavný spisovatel jedno přání - setkat se znovu s pouličním malířem, kterého potkal při své první návštěvě v roce 1982. „Před deseti dny jsem do světa vypustil zprávu, že bych se s ním rád setkal, přidal jsem i obrázek mé ženy, který mi tehdy onen mladý malíř věnoval. A chtěl jsem, aby se prokázal dvěma dárky, které jsem mu tehdy dal. Ale nikdo se nepřihlásil, tak vám teď můžu prozdradit, které dva předměty to byly - pouzdro na cigarety a zapalovač,“ dodal Coelho.
A co říká na názory, které ho obviňují, že jeho psaní je pouhý kalkul, a že ve svých knihách využívá už existující staré legendy? „Na světě existuje jen pár základních příběhů. Ten první je příběh dvou lidí, to je příběh o lásce. Ten druhý je příběh tří lidí, to je příběh trojúhelníku, nevěry. A ten třetí, to je o příběh o cestě. Každá kniha, kterou kterou jste kdy čelti, je o jedněm z těchto čtyř příběhů. Zajímavé reakce jsem měl na Alchymistu - když sjem přijel do Iránu, říkali „to je naše legenda“, a stejně tak v každé další zemi, kterou jsem navštívil. Protože je to univerzální příběh,“ prohlásil Coelho. „Jednou ze základních legend je i ta vaše o Golemovi. Rád bych o něm také jednou napsal,“ dodal.