Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PEŇÁS: Recept na inkluzi: do školních uniforem! Pionýrské košile nebyly to pravé

USA

  15:30
PRAHA - Tato glosa bude vypadat jako nadsázka, ale je míněna jako vážný návrh. Již dlouho ho hodlám předložit a najít pro něj podporu. Teď, když se diskutuje o inkluzi, tedy o způsobu, jak nastolit ve školních třídách rovnost a bratrství, je na něj vhodná chvíle.

Autor v SSSR v roce 1980. Nebylo to úplně ono. foto: Archiv Jiřího Peňáse.

Navrhuju totiž obléct žactvo do školních uniforem. Jsem celoživotně pro jejich zavedení. Byl jsem pro ně už jako neuvědomělé dítě, jsem pro ně jako stárnoucí muž. Za mé školní docházky jsme měli aspoň pionýrskou košili, někdo i kalhoty, obojí však bylo jen na sváteční chvíle a nebylo to úplně ono. Červené trenýrky a bílý nátělník na tělocvik to také nenahradily – zajímavé, že dívky měly kalhotky modré, což zajímavě popíralo genderové stereotypy. Nevím, jestli je tomu tak dosud.

Obecně ale vládla při vší socialistické chudobě nerovnost. Košile horšího typu nebo tričko bez správného potisku degradovalo dítě na lovnou zvěř a oběť lépe zásobených spolužáků. Kdejaký debil v jeansech mohl triumfovat nad chytrým hochem v tesilkách – vím, o čem je řeč. To se pravděpodobně příliš nezměnilo, i když rifle už nejsou tou statutární ceninou jako dřív.

Pro hochy kalhoty, pro dívky sukně

Nic proti inkluzi, ale je-li něco, co zlepší a zlidští poměry ve školách, je to toto: jednotný oblek. Pro hochy kalhoty, pro dívky sukně, pulovr či žaket, odznak školy na hrudi. Jak pěkně vypadají takoví školáci v zemích, kde se tradice drží! Ne náhodou jsou to země docela civilizované: Británie, Spojené státy, Francie... Ze škol vycházejí postavy jak malí lordové! Ba i v Sovětském svazu byli děvočki i malčiki pěkně dle jednoho, pravda, poněkud funerálního, mustru vystrojeni. Vypadali jak malí havránci s bílým lemováním. Škoda, že před tímhle se sovětizace našeho prostoru zastavila. Byl by to jediný kladný přínos. Snad měl něco proti tomu Zdeněk Nejedlý?

Ne, nejde o nějakou totalizaci nebo glajchašaltizaci, jak tomu říkáme ve Střední Evropě. To, že u nás každé dítě vystrojí rodič dle svého často problematického vkusu a ještě problematičtější peněženky a pak to dítě trpí, či trápí ostatní, to není vymoženost. To je exkluze, opak inkluze. Proto národe Komenského, do školních uniforem!

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....