Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plzeňský Rock for People chystá 70 účinkujících. Hlavní hvězdou jsou Motörhead

Evropa

  6:00
Sedmdesát kapel, zpěváků, dýdžejů a dalších vystupujících z 20 evropských zemí nabídne na začátku července plzeňská premiérová část festivalu Rock for People. Královéhradeckou část festivalu navštívilo o víkendu přes 27.000 lidí. V Plzni se srdcem festivalu stane kreativní zóna DEPO2015 a přilehlý břeh Radbuzy.

Lemmy Kilmister a Motörhead foto: 320 ProductionReprofoto

Organizátoři počítají s nižší návštěvou než v Hradci, přesto by mělo od 3. do 5. července přijít několik tisíc návštěvníků. Plzeňská část je součástí programu Evropského hlavního města kultury (EHMK) a nese název Rock for People Europe.

Festival má podle slov zástupce pořadatelele Michala Thomese nabídnout divákům zážitky open-air koncertů a zároveň komfort velkoměsta. Vstupenky na festival navíc umožní divákům zdarma vstup na výstavy v DEPO 2015 a do Black Boxu Nového divadla na progresivní vizuálně zvukovou instalaci japonského skladatele elektronické hudby Rjódži Ikedy. Oproti Hradci Králové je plzeňské festivalové prostředí komornější a kapacitně menší. „Byli bychom spokojeni, kdyby dorazilo třeba 15.000 návštěvníků a udělali by pěknou atmosféru. Ten hradecký (festival) byl více rockový, naopak ten plzeňský bude více zapadat do konceptu EHMK, takže bude více multikulturní a hodně proevropský. Budeme se snažit o to, aby tam byli zajímaví představitelé ze všech zemí EU,“ řekl Thomes.

Česko zastoupí Vojta Dyk či Skyline

Festival nabídne jednu hlavní a dvě menší scény. Hlavní hvězdou bude britská kapela Motörhead, z Rakouska přijedou pionýři elektroswingu Parov Stelar, kteří před pár dny vydali nové album The Demon Diaries. „Bude velmi zajímavé sledovat, jak se o žánr swingu poperou s domácím Vojtěchem Dykem a jeho B-side Bandem,“ řekl Thomes. K dalším lákadlům festivalu jsou například Guano Apes z Německa, Modestep v live verzi, kteří kombinují rock s dubstepem a drum’n’bassem. Vystoupí kytarista a skladatel Fink, hitmakeři The Ting Tings či britský muzikant a zpěvák Peter Doherty. „Potenciál a dramaturgický záběr festivalu skvěle ilustruje například francouzská parta Scarecrow, která nabízí úžasný mix hip hopu a blues,“ doplnil Thomes. Z českých interpretů kromě Dyka a jeho B-Side Bandu vystoupí Skyline, Vladimir 518 či plzeňské kapely Donnie Darko, Johnny Survived a Love Earth.

Vojtěch Dyk s Andělem pro Zpěváka roku ( 2012).

„Je dobře, že se do Plzně dostává festival, který využívá industriální prostory, jež ještě před rokem sloužily jako zázemí autobusů a trolejbusů. Osobně jsem zvědavý, jak se podaří přenesení akce z velkého hradeckého letiště do plzeňského středu města,“ řekl primátor Martin Zrzavecký.

Konání festivalu bude mít dopad i na okolí areálu DEPO2015. Pro auta budou uzavřeny ulice Černická, Presslova, Cukrovarská a Heldova, obyvatelům bude nabídnuto náhradní parkování a jako forma kompenzace také volné vstupy na celý festival.

Autor:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...