Úterý 5. listopadu 2024, svátek má Miriam
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podivný případ se psem bude v Kalichu řešit Cina, Babčáková a Daniel

Kultura

  17:00
PRAHA - Pražské Divadlo Kalich uvede dnes večer adaptaci britského bestselleru Marka Haddona Podivný případ se psem. Hlavním hrdinou příběhu je mladý autosta Christopher, který má sice velké matematické nadání, ale okolnímu světu příliš nerozumí. První pražské nastudování této hry režíroval podle dramatizace z pera dramatika Simona Stephense tandem SKUTR - Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Do hlavní role obsadili Jana Cina, dále hrají Simona Babčáková, Hana Vagnerová, Marek Daniel, Zuzana Stavná a Petr Vančura.

Marek Daniel a Jan Cina. Podivný případ se psem. foto: Richard Kocourek

Děj se točí kolem zdánlivě nevinného vyšetřování detektivního případu ze sousedství, jenž pro Christophera rozkryje záhadu, která mu zásadně promluví do života.

Román Podivný případ se psem byl zvolen knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny. Jeho dramatizovaná verze se stala senzací v londýnském West Endu, kde získala sedm Cen Laurence Oliviera včetně trofeje pro nejlepší hru roku. Zabodovala i na Broadwayi v New Yorku.

Nostalgická komedie

Spolurežisér Martin Kukučka označuje hru jako nostalgickou komedii. „Sledujeme také tak trochu detektivku, nicméně především jde o příběh jednoho dospívání. A protože hlavním hrdinou je autista, máme zprvu pocit, že jeho dospívání musí být v něčem zvláštní, ale nakonec pochopíme, že jeho prožitky jsou dost podobné těm našim,“ řekl po dnešní generálce. Hlavní hrdina příběhu poprvé opouští bezpečí domova, otevírá se před ním velký svět a on zjišťuje, zda tuto cestu ustojí. V jejím průběhu dozrávají křehké vztahy mezi synem a otcem, synem a matkou, žákem a pedagogem a v neposlední řadě dochází k řadě komických setkání.

Jan Cina a Simona Babčáková ve hře Podivný případ se psem.
Marek Daniel a Jan Cina. Podivný případ se psem.

Hlavní hrdina Christopher má od autora předepsanou konkrétní diagnózu - Aspergerův syndrom. „Představitel Christophera Jan Cina se mě hned na začátku ptal, zda má chodit mezi lidi s tímto syndromem a poznat se s nimi, ale my to nechali na něm. Scénář, respektive knižní předloha, jsou už tak konkrétní, že víc jsme ani vědět nepotřebovali,“ dodal Trpišovský.

Podle obou režisérů je v této hře velké množství obrazů a metafor, které propojují náš „obyčejný“ život se životem tohoto syndromu. Tomu je přizpůsobena scénografie: do bílé kostky, představující mysl hlavního hrdiny, vkládají inscenátoři jednoduché věci, které vytvářejí organizaci Christopherova světa.

„Na hře i na knížce mě fascinuje, jak jsou napsané hravě. Nejde o naučný text o autismu - toto téma je v nich podáno skrze jednoduché věci,“ podotkl Kukučka. Líbí se mu, jak je celý svět hlavního hrdiny popsán na drobných detailech. Výsledkem podle něj není ani těžké drama, ale ani třeskutá veselohra.

 

Autoři: ,