Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podpora živého umění, růst platů. Resort kultury získá vyšší rozpočet

Kultura

  16:00
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) dojednal pro své ministerstvo rozpočet na příští rok ve výši 10,74 miliardy korun, nemusí to však být konečné číslo. Jednání mezi Hermanem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) budou pokračovat v září. Cílem je rozpočet ve výši 11,2 miliardy korun.

Ministr kultury Daniel Herman foto: ČTK

"V tuto chvíli máme garantovaný růst platů o 3,5 procenta, ale chceme se k této otázce ještě vrátit," řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Helena Markusová s tím, že půjde o platy pracovníků resortu, zejména v příspěvkových organizacích.

Podpora divadel i filmových pobídek

Kromě toho bude část vyjednaného navýšení prostředků použita v oblasti živého umění, zejména na program státní podpory profesionálních divadel a stálých profesionálních symfonických orchestrů a pěveckých sborů, kulturních aktivit a vybudování Centrálního portálu knihoven.

V oblasti neživého umění navýšení rozpočtu použijí na na záchranu a obnovu kulturních památek, na filmové pobídky a na investiční výdaje příspěvkových organizací, jako je například rekonstrukce Národní galerie, památková obnova objektu Bellarie v Českém Krumlově a rozšíření prohlídkové trasy na Hluboké.

Letošní rozpočet MK ve výši 9,9 miliardy korun se měl původně v příštím roce o miliardu korun snížit. Původní výši 9,9 miliardy korun označil Herman za "hladinu přežitelnosti".

ČTĚTE TAKÉ

Jedno procento ze státního rozpočtu pro resort kultury, jak o to usilovaly mnohé české vlády, by ministerstvo kultury mělo mít v roce 2017. Jde o rozpočet ministerstva bez výdajů na církve, s nimi by to přibližně bylo 1,3 procenta státního rozpočtu. Na začátku srpna to sdělil Herman po návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve svém úřadě.

Autor: