Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohádky pro malé kouzelníky. Bajky barda Beedleho od Rowlingové se nově pyšní ilustracemi

Kultura

  18:00
PRAHA - Fanoušci Harryho Pottera si opět mají o co psát k Vánocům. Nakladatelství Albatros totiž uvedlo na trh další ilustrovanou knihu ze světa čar a kouzel. Tentokrát si ilustrace odnesly bajky barda Beedleho, které J. K. Rowlingová sepsala jako z jednu doplňkových knih kouzelnické série.

Obálka knihy Bajky barda Beedleho. foto: Chris Ridell/Albatros

Fantastická zvířata od Rowlingové ožila v novém, plně ilustrovaném vydání

Ilustrací se tentokrát ujal Chris Riddel. „Ilustrování bajek barda Beedleho pro mě byla absolutně úžasná zkušenost, kterou jsem si plně užil. Bylo skvělé sdílet některé z ilustrací, které jsem vytvořil,” řekl ve videu Riddell pro nakladatelství Bloomsburry Publishing, které ve Velké Británii vydává knihy brýlatého kouzelníka.

Bajky badla Beedleho byly poprvé zmíněny v sedmém díle Harryho Pottera Relikvie smrti, kde se zejména probírá příběh o třech bratrech a třech magických předmětech, které relikvie smrti představují. Celkem kniha obsahuje pět příběhů.

Bajky barda Beedleho ilustrované Chrisem Ridellem.

„Od té doby, kdy bard Beedle v patnáctém století poprvé přiložil brk na pergamen, si jeho bajky zamilovaly celé generace čarodějek a kouzelníků. Pohádky, které zná každé kouzelnické dítě, dokonce zachránily život Harrymu Potterovi v boji proti lordu Voldemortovi,” láká ke koupi nakladatelství Albatros.

Bajky barda Beedleho ilustrované Chrisem Ridellem.

„Bajky barda Beedleho obsahují skvělý doplněk v podobě poznámek ředitele Albuse Brumbála. Můžete číst bajky a poté se kouknout, co k nim Brumbál napsal. Díky tomu se můžeme dozvědět trochu o pozadí příběhů, kde se vzaly a také, což si myslím, že je nejzajímavější, jak jsou opravdu vnímány čtenáři z řad kouzelníků,” poznamenal Riddell.

Na americkém trhu taktéž nově vyšly bajky v plně ilustrovaném vydání, ovšem role ilustrátora se ujala Rakušanka Lisbeth Zwergerová, která se specializuje na ilustrování knih pro děti. Americká verze díky tomu získala zcela odlišné pojetí nejen v porovnání s Chrisem Riddellem ale také Jimem Kayem, který postupně ilustruje původní sérii Harryho Pottera. Oba ilustrátoři oproti Zwergerové totiž používají daleko více živých barev i ostrých linií. 

Chris Riddell se českým čtenářům a fanouškům ilustrovaných knih představil letos také prostřednictvím severské pohádky Neila Gaimana Odd a mraziví obři, která taktéž vyšla pod hlavičkou nakladateství Albatros. Ridell oproti bajkám vsadil na jakousi zimní kombinaci barev bílé, stříbrné a černé, která dokreslovala atmosféru příběhu o zakletých bozích. I v tomto případě se kniha pyšní velkým množstvím velkoformátových ilustrací, které dosahují téměř poloviny z celkového počtu stran knihy.

Ilustrace knihy Odd a mraziví obři z pera Chrise Ridella.

V loňském roce vyšly ilustrovaně také Fantastická zvířata a kde je najít. Život jim vdechla Olivia Lomenech Gillová.

Ilustrace z knihy Fantastická zvířata a kde je najít
Jednorožec

„Byla jsem velmi nadšená, když jsem tuto práci dostala, okamžitě jsem nahlédla do všech starých přírodovědeckých encyklopedií jako je Historia Anomalium od Conrada Gessnera, který některá zvířata namaloval více či méně podle skutečnosti a jiná čistě podle své fantazie,” uvedla Olivia Gillová ve videu nakladatelství Bloomsbury Publishing, které příběhy o Harrym Potterovi a Mloku Scamanderovi vydává.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat