Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polský básník prý udával. Ocenění s jeho jménem se odkládá

Kultura

  15:30
VARŠAVA - Někdejší manžel loni zesnulé nositelky Nobelovy ceny Wislawy Szymborské Adam Włodek se měl díky její závěti dočkat nového uznání, místo toho se mluví o jeho udavačství.

Protest proti udělování ceny se jménem Adama Wlodka foto: Reprofoto

Wislawa Szymborská ve své závěti vyslovila úmysl podporovat mladé literární talenty cenou pojmenovanou po exmanželovi básnířky Adamu Włodkovi. Literární institut se však podle agentury PAP udělování ceny zřekl, protože vyšlo najevo, že "patron ceny byl udavačem pro státní bezpečnost". Cena tak v letošním roce nebude udělena a nadace disponující dědictvím po básnířce mezitím rozhodne, co bude dál.

Básník, publicista a překladatel Adam Włodek byl v letech 1948 až 1954 manželem Szymborské, která se rozhodla památku bývalého chotě, zesnulého v roce 1986, zvěčnit literární cenou ve výši 50 tisíc zlotých (asi 310 tisíc Kč). Ta má být každým rokem udělována básníkům, spisovatelům či literárním kritikům mladším 40 let, kteří nadaci předloží nejzajímavější literární projekt - a díky ceně jej do roka uskuteční.

"Vydal méně veršů než udal kolegů"

Uchazeče měl z přihlášek vybírat právě Literární institut jako renomovaná kulturní instituce. Krakovský novinář Maciej Gawlikowski ale před časem na Facebooku prohlásil, že Włodek ještě v roce 1953 udal komunistické policii spisovatele Macieje Słomczyäského. "Básník, který vydal méně veršů než udal kolegů, nemůže být vzorem pro další generace," napsal. Podpořila jej pak více než tisícovka lidí.

Nadace Szymborské na skandál zareagovala prohlášením, že se necítí oprávněna hodnotit, zda nově odhalená minulost znehodnocuje i všechny Włodkovy zásluhy, včetně odstartování literární dráhy pozdější nositelky Nobelovy ceny. Každopádně hodlá poslední vůli básnířky respektovat, nejprve ale vypracuje nové zásady pro udělování ceny a stipendia. První dáma polské poezie zemřela loni 1. února ve věku 88 let. Nobelův výbor, který ji vyznamenal v roce 1996, ji označil za "Mozarta poezie".

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat