Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Práva na Jurský park chtěl získat James Cameron. Plánoval natočit Vetřelce s dinosaury

Kultura

  18:00
LOS ANGELES/PRAHA - Oscarový režisér James Cameron v rozhovoru pro The Huffington Post prozradil, že se ucházel o práva na filmovou adaptaci Jurského parku, které se chtěl sám ujmout. Steven Spielberg jej však předběhl o pouhých několik hodin.

Jaké by to bylo, kdyby Jurský park natočil režisér Vetřelců? foto: simoncamilleri.com

Kdyby Jurský park natočil James Cameron, byl by podle jeho vlastních slov mnohem odpornější. “Když jsem ten film viděl, uvědomil jsem si, že jsem nebyl ten pravý, kdo ho má udělat. Byl to on,” prohlásil držitel Oscara Cameron s odkazem na Spielberga.

Ten podle něj natočil film s dinosaury pro děti, zatímco Cameronův by byl spíš jako Vetřelci s dinosaury. Cameron natočil pokračování kultovního Vetřelce v roce 1986. Podle Camerona byl Spielberg přístup správný, protože takhle si Jurský park mohou užít všichni.

Nejvýdělečnější film do té doby

Spielberg získal práva na zfilmování knihy Michaela Crichtona ještě předtím, než v roce 1990 vyšla. Zaplatil za ně 1,5 milionu dolarů. Za napsání scénáře podle vlastní knihy pak Crichton inkasoval dalších 500 tisíc dolarů. Film s rozpočtem 63 milionů dolarů nakonec vydělal přes miliardu. Z adaptace Jurského parku se tak v roce 1993 stal nejvýdělečnější trhák všech dob.

Ironií osudu je, že jej v dalších letech pokořily hned dva filmy Jamese Camerona - Titanic z roku 1997 a Avatar z roku 2009. Ty dosud drží první dvě příčky v žebříčku nejvýdělečnějších filmů. Jurský park mezitím spadl až na 27. pozici, ale čest ságy hájí Jurský svět z roku 2015 na čtvrtém místě.

Postava Goldbluma měla být z filmu vyškrtnuta

Už zanedlouho shodou okolností vstoupí do kin jeho pokračování. Jurský svět: Zánik říše má v Česku premiéru 21. června. Ve filmu se mimo jiné objeví Jeff Goldblum, který si zahrál už v původním Jurském parku a dvojce s podtitulem Ztracený svět.

Ten přitom v těchto dnech prozradil, že jeho postava matematika Iana Malcolma byla ze scénáře originálu málem vyškrtnuta. Goldblum v rozhovoru pro Vanity Fair práskl, že se uvažovalo o tom, že Malcolm a paleontolog Alan Grant (Sam Neill) se stanou jednou postavou. Cílem bylo film zjednodušit.

Nakonec se ale Goldblumovi povedlo přesvědčit Spielberga a jeho tým, aby zachoval v příběhu obě postavy, což může souviset s tím, že každý má v příběhu nejen odlišnou úlohu, ale velmi se liší i jejich názor na celou problematiku zábavního parku s dinosaury.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!