Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Předprodej na Febiofest startuje, co si nenechat ujít?

USA

  12:35
PRAHA - Novinky od Jarmusche, Wajdy či Polanského, průřez severskou kinematografií, předpremiéry, staré pecky i filmy, které se zatím do české distribuce nechystají. Filmový festival Febiofest nabídne 141 filmů ze 60 zemí světa, rozdělených do osmnácti sekcí. Proběhne od 20. do 28. 3 v pražském Cinestaru Anděl, v dubnu se formou Ozvěn přesune do regionů.

Přežijí jen milenci je nejnovější opus Jima Jarmusche foto: Febiofest

Prodej vstupenek začíná 12. března ve 12:00 na pokladnách Cinestaru. Online prodej začne ve 23:59. Lístky (na 2D filmy) stojí 89 Kč a lze je vrátit na pokladně nejpozději 30 minut před začátkem promítání.

Jarmuschova vampýrská romance

Mezi předpremiérami patří k nejzajímavějším a nejlákavějším už oba zahajovací filmy: nejnovější opus gurua amerického nezávislého filmu Jima Jarmusche Přežijí jen milenci a snímek legendy polské kinematografie Andrzeje Wajdy, který natočil životopisný snímek o jedné z klíčových postav novodobé evropské politiky Lechu Walesovi nazvaný Walesa: člověk naděje.

Jarmuschův snímek je svébytnou upírskou romancí, která přetváří četná klišé vampýrských filmů. Upíři Adam a Eva sice žijí na opačných koncích země a jejich přístup ke světu je takřka protikladný, přesto jde o dokonalý pár. V hlavních rolích filmu, který do českých kin vstoupí 27. března, se obejví Tom Hiddleston,Tilda Swinton, Mia Wasikowska a John Hurt.

FIlm o Walesovi odkrývá veřejný i intimní život politika

Andrzej Wajda, který nedávno oslavil 88. narozeniny, se rozhodl natočil filmu o Lechu Walesovi takřka proti své vůli. "Jsem si velmi dobře vědom, že Walesa je nejobtížnější téma, s jakým jsem se během své pětapadesátileté filmové kariéry setkal, nicméně žádný režisér o něm nenatočil film, který by mě uspokojoval, takže jsem zkrátka neměl na vybranou," vysvětluje Andrzej Wajda, proč se rozhodl film natočit. Ve filmu Walesa: člověk naděje Wajda vstupuje do soukromého, dokonce intimního života Lecha Walesy – předáka polského odborového hnutí Solidaria – a pokouší se zachytit fenomén jeho proměny z řadového dělníka v charismatického vůdce. Na festivalu film uvede představitel hlavní role Robert Wieckiewicz, do českých kin přijde snímek 3. dubna.

Robert Wieckiewicz v titulní roli filmu Walesa: člověk naděje

K dalším osvědčeným jménům, která jsou synonymem kvality, patří režisér Roman Polanski. Držitel ceny Kristiána z Febiofestu 2003, autor filmů jako Muž ve stínu, Pianista, Hořký měsíc nebo Čínská čtvrť tentokrát zpracoval úspěšnou divadelní hru, kterou přetavil v pozoruhodný filmový tvar. Jeho Venuše v kožichu se navíc pyšní skvělými hereckými výkony Emmanuelle Seignerové a Mathieu Amalrica v hlavních rolích hříčky o sexuální přitažlivosti, dominanci a submisi.

Emmanuelle Seigner a Mathieu Amalric ve filmu Romana Polanskéhoh Venuše v kožichu

Světla severu: metal i psychologické drama

V Čechách oblíbenou severskou kinematografii reprezentuje na Febiofestu v sekci Světla severu například snímek Hlava plná metalu islandského režiséra Ragnara Bragasona. Film je příběhem dospívající venkovské dívky, která utíká před okolím i před sebou do světa tvrdých rytmů heavy metalu. Ke klasikům dánské kinematografie patří Soren Kragh-Jacobsen, jehož drama Hodina rysa, natočené podle minimalistické divadelní hry, se noří temnoty jedné traumatizované mysli... 

Islandský film Hlava plná metalu bude zahajovacím snímkem sekce Světla severu

V sekci Zvláštní uvedení najdete finsko-český koprodukční film Láska, soudruhu!, v němž hraje hlavní roli Kaurismäkiho dvorní herečka Kati Outinen, které je letos věnovaná i samostatná sekce - Pocta Kati Outinen.

Přijede Jarmuschův kumpán Isaach de Bankolé

Samostatnou sekci si vysloužil také herec Isaach de Bankolé, známý zejména z filmů Jima Jarmusche (Kafe a cigára, Hranice ovládání, Noc na Zemi, Ghost Dog). Na Febiofestu bou k vidění mimojiné dva filmy, které natočil s režisérkou Claire Denis - Čokoláda a Sama v Africe. Bankolé bude jedním z hostů festivalu.

Isaach De Bankolé ve filmu Claire Denis Čokoláda

Festival je i příležitostí vidět nový film zajímavého amerického režiséra Alaxandera Paynea Nebraska. Payne je známý například filmy Bokovka, Děti moje nebo O Schmidtovi. Černobílá roadmovie Nebraska je nostalgickou ódou na pozvolné tempo života a středozápad Spojených států, a zároveň sondou do matných vzpomínek a stále trvajících snů tvrdohlavého muže. Film, uváděný v sekci Made in USA, byl letos nominovaný na šest Oscarů. Do české distribuce zatím není zařazen.

Proti proudu s korejskou soudružkou

Kdo touží po troše experimentu, může vyzkoušet sekci Proti proudu, ve které se bude promítat například uzbecko-tádžický debut 40 dní ticha o absolutním mlčení uvnitř rodinného kruhu, ale i ukázka kinematografie Severní Koreje - snímek Soudružka Kimová bude létat o hornici, která sní o akrobatické dráze. Zcela jiný žánr nabídne argentinský thriller Králičí žena, inspirovaný japonskými animovanými mangami.

Film Soudružka Kimová bude létat je pohádková agitka ze Severní Koreje

Autor:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...