Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijede 'čínský Karajan' s Opilou konkubínou

Kultura

  19:00
PRAHA - V pražském Rudolfinu se 1. února představí Čínská filharmonie. Ansámbl, který je hudebních kruzích považován za absolutní špičku v rámci celé Asie, povede dirigent Lung Jü, jehož deník New York Times označil za "čínského Karajana".

Dirigent Lung Jü foto: Reprofoto

Soubor založený v roce 2000 vystoupí se stovkou hudebníků. Vedle Wagnerovy oblíbené předehry k opeře Tannhäuser nebo Čtyřech ročních dob od Piazzolly zazní i část hudební složky čínské lidové opery Opilá konkubína.

"Jedná se vůbec o první příležitost pro české příznivce klasické hudby poslechnout si živě část pekingské opery zahranou špičkovým čínským orchestrem zde v Praze," uvedla za pořadatele Michaela Žemlová.

Čínská filharmonie od svého vzniku vystoupila v mnoha zemích, například v roce 2005 se představila ve 25 městech v Evropě i Americe. V roce 2008 symfonické těleso z Pekingu zahrálo ve vatikánské aule Pavla VI. za přítomnosti papeže Benedikta XVI.

Údajně nejlepší čínský orchestr letos v Evropě  vystupuje díky pozvání k zahájení čínského nového roku do Berlína. V roce 2012 připadá čínský Nový rok na 23. leden. Každý rok čínského kalendáře se odehrává v jednom z dvanácti znamení čínského zvěrokruhu. Od 23. ledna 2012 do 9. února 2013 nastává rok draka.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat