Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přišel vás zastřelit Jerry Lee Lewis, poslední rokenrolový hrdina

Kultura

  19:02
PRAHA - Tenhle chlap je legendou! Jerry Lee Lewis vystoupí se svou sestrou Lindou Gail Lewis už zítra, v pondělí 9. listopadu, v pražské Tesla aréně.

Jerry Lee Lewis foto: Reprofoto

Jerry Lee Lewis je poslední žijící legendou nejznámější rokenrolové čtyřky Elvis Presley, Carl Perkins a Johnny Cash. Jako jediný přežil divoký životní styl, alkohol, drogy, vězení a šílená manželství. Lewisův život je metaforou skandálu i tragédie, ale především fantastického rock'n'rollu.

Lewisův osobitý styl je kombinací boogie-woogie, gospelem a country hudbou. Slučoval žánry stejným způsobem, jakým synkopoval své rytmy na klavíru: jeho levá ruka hrála zpravidla boogie, zatímco jeho pravá ruka hrála s okázalou propacovaností a projevem vysoké tóniny. Na raných koncertních upoutávkách byl Lewis uváděn jako Jerry Lee Lewis a jeho pumpující klavír.

Whole Lotta Shakin' Goin' On
Lewisova vystoupení jsou dynamická. Typickým obrazem je hra na klavír vestoje, přejíždění prsty po klaviatuře zleva doprava, aby umocnil dramatický akcent, a dokonce si na ni sedal. Jeho frenetický divadelní styl byl zachycen ve filmech High School Confidential a Jamboree a toto číslo později adoptoval i jeho obdivovatel Elton John.

První Lewisovou nahrávkou v Sun Studios bylo jeho osobité zpracování country balady Crazy Arms. Jeho klavír a ryzí rock'n'rollový zvuk Whole Lotta Shakin' Goin' On mu v roce 1957 vynesly mezinárodní věhlas. Krátce na to přišly Great Balls of Fire, které se staly jeho největším hitem a v roce 1989 byl pod stejným názvem natočen film, který byl inspirován knihou Lewisovy manželky. Hlavní role ve filmu ztvárnili Dennis Quaid, Winona Ryder a Alec Baldwin. Roku 1964 vydává slavné společné album s The Nashville Teens Live at the Star Club, Hamburg.

Přišel jsem zabít Elvise
Jeho hudební talent, působivý hlas a jevištní projev mu vysloužili přezdívku Zabiják. Někteří se ale domnívají, že je přezdívka spojená s jeho hrátky se zbraněmi. Jednou postřelil svého basistu, podruhé šel zastřelit přímo Elvise Presleyho: pozván do jeho rezidence Graceland, což ovšem ostraha rezidence netušila. Na dotaz, co pohledává u vstupní brány, vytáhl Lewis zbraň a z legrace odvětil, že přišel zabít Presleyho. Tento incident ho dostal dočasně za mříže, přestože byli s Presleym přátelé a kolegové.

Sám Elvis o Lewisovi často říkal: "Kdybych uměl hrát na piáno jako Jerry Lee Lewis, tak bych přestal zpívat." Jeho další hudební kolega Roy Orbison ho popsal jako nejsyrovějšího interpreta v historii rock'n'rollu. Lewis patřil mezi první skupinu umělců uvedených v roce 1986 do Rock'n'rollové síně slávy.

Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat