Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proměna člověka, kterého ovládla msta, závist a touha zabíjet

Kultura

  19:03
PRAHA - Do kin míří drama Hodinu nevíš režiséra Dana Svátka, inspirovaný případem takzvaného heparinového vraha. Příběh, který podle tvůrců z reality "přímo nečerpá, pouze se jí občas dotkne", láká především na hutnou atmosféru a herecké obsazení. V hlavní roli se představil Václav Jiráček, ve vedlejších rolích diváci uvidí například Zuzanu Kronerovou, Stanislava Zindulku, Janu Krausovou a Miroslava Táborského.

Hodinu nevíš... (2009) foto: BioscopReprofoto

Film vypráví o neúspěšném adeptovi na studium medicíny, který se jako sanitář začne v nemocnici mstít za svoje studijní i životní neúspěchy. Poté, co ho jeden z pacientů požádá, aby ukončil jeho trápení, rozhodne se vzít životy pacientů do vlastních rukou při naplnění své vlastní představy o spravedlnosti.

Podle tvůrců snímku, který vznikal v česko-slovenské koprodukci, je jedním z hlavních lákadel kvalitní herecké obsazení českými i slovenskými herci. Kromě Zuzany Kronerové tak ve filmu vystoupí například Marián Geišberg v roli primáře a Marko Igonda v roli doktora Ptáčka. Z českých herců jsou nejvýraznější Ivan Franěk v roli doktora Valenčíka a Jana Krausová jako jeho manželka.

Sedm vražd a deset pokusů o vraždu
Atmosféru filmu vytváří také temně laděná kamera Jakuba Šimůnka a sugestivní hudba Varhana Orchestroviče Bauera, který se proslavil zejména hudbou k filmu Miloše Formana Goyovy přízraky. Titulní skladbu nazpíval Richard Müller. Tíživost snímku podtrhuje i skutečné nemocniční prostředí. Film se natáčel za plného provozu v nemocnici v Rumburku, u Milosrdných sester v Praze a v psychiatrické léčebně v Bohnicích.

Předlohou filmu je kniha Vraždy ze závisti od Miroslava Skačániho, který je také spoluautorem scénáře. Skačáni, který působí jako soukromý psychiatr v Jihlavě, se nechal inspirovat případem havlíčkobrodského heparinového vraha Petra Zelenky.

Ten otřásl Českou republikou v roce 2006, kdy vyšlo najevo že jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice svévolně podával pacientům lék na ředění krve heparin. Soud prokázal Zelenkovi sedm vražd a deset pokusů o vraždu a odsoudil jej na doživotí. Podle policie má na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k doživotnímu trestu však už nebude trestně stíhán.

Msta, závist a touha zabíjet
Skutečné zločiny české filmaře lákají. Ze skutečných případů posledních let vycházely například filmy Sametoví vrazi, Prachy dělaj člověka nebo Bolero. V lednu 2010 by měl mít premiéru film Kajínek režiséra Petra Jákla. Pojednává o osudech vězně odsouzeného na doživotí za dvojnásobnou vraždu, který proslul svým útěkem z přísně střežené věznice Mírov a který tvrdí, že je nevinný a dožaduje se opětovného prošetření svého případu.

Podle tvůrců snímku Hodinu nevíš je u filmů inspirovaných skutečnými případy výhoda, že diváci okolnosti už znají a jdou do kina částečně i ze zvědavosti. Podle Dana Svátka však film z reality přímo nevychází. "Nechtěli jsme dokumentovat osud heparinového vraha, vzali jsme si jen určité motivy, proměnu člověka, kterého ovládla msta, závist a touha zabíjet," uvedl režisér pro Deník.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat