Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prostopášník Don Giovanni se opět chystá do Stavovského divadla

Kultura

  12:30
Praha - Ve Stavovském divadle v Praze se od 16. července do 17. srpna uskuteční další ročník Opery Mozart. V autentických prostorách, kde měla proslulá Mozartova opera Don Giovanni v roce 1787 premiéru, se každý večer uskuteční představení Dona Giovanniho s působivou scénografií, originálními dobovými kostýmy a mezinárodním obsazením. V hlavních rolích opery alternují sólisté předních operních scén, například Jiří Hájek, Matěj Chadima, Oleg Korotkov či Marie Fajtová.

Z představení Don Giovanni Opery Mozart foto: Opera Mozart

Představení Don Giovanni Opery Mozart vzniklo v rámci celosvětových oslav 250. výročí narození W. A. Mozarta jako součást projektu Mozart Praha 2006. "Po svém prvním uvedení slavilo obrovský úspěch u domácího a zahraničního publika, velmi příznivých ohlasů se dočkalo nejen u laické, ale i odborné veřejnosti," uvedla mluvčí projektu Alice Titzová.

Uměleckým ředitelem celého projektu je dirigent a cembalista Jiří Kotouč, který se věnuje především barokní opeře a interpretaci barokního a mozartovského recitativu. Scénografické návrhy vznikly ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Pardubicích a Académie Desprez. Francouzský výtvarník Gilbert Blin, který se specializuje na výtvarné umění baroka a klasicismu, vytvořil scénografické obrazy podle zachovaných dekorací Josefa Platzera na zámku v Litomyšli a rytin Norberta Bittnera, které tvoří soubor původních Platzerových dekoračních návrhů z roku 1787. Originální dobové kostýmy navrhl výtvarník Roman Šolc.

Z představení Don Giovanni Opery Mozart

Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni (Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni), zkráceně Don Giovanni, je dvouaktová dramatická opera Wolfganga Amadea Mozarta na libreto Lorenza da Ponteho. Námětem je život a smrt svůdníka známého v literatuře také jako Don Juan. Světovou premiéru opera měla v Nosticově (dnes Stavovském) divadle v Praze 29. října 1787 za osobní účasti skladatele, který ji dirigoval a doprovázel na cembalo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!