Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozmarné pražské divadelní léto. Kašpaři, Poullain i Studénková

Kultura

  6:00
PRAHA - Přestože většina kamenných divadel právě vyhlašuje prázdniny, je i v letních měsících možné navštívit v Praze nejrůznější divadelní produkce. Spolek Kašpar uvádí klasiku Rozmarné léto, Studio DVA představí Léto slovenských hvězd, po republice putují Letní Shakespearovské slavnosti...

Rozmarné léto (Spolek Kašpar) foto: Divadlo Kašpar

Z pražských scén hraje přes prázdniny například Divadelní spolek Kašpar v Divadle v Celetné. Školní rok ukončí 29. června Mikulášovy prázdniny, letní program pak odstartuje 13. července představením Život na měsíci hostujícího divadelního uskupení Tichá Opera, které v něm propojuje žánr opery, pantomimy a fyzického divadla. V Celetné hostuje i festival Nultý bod s několika představeními, a Buranteatr, který uvede například hru Můj romantický příběh. V červenci i v srpnu je na programu také původní inscenace "Kašparů" Rozmarné léto, zpracování klasického románu Vladislava Vančury, v srpnu i další kašparovské inscenace – Cyrano nebo Romeo a Julie.

Ungelt sází na Kubišovou a Poullain

Další pražskou scénou, která je otevřená o prázdninách, je Letní scéna divadla Ungelt, která je situována na Novém na Hradčanech. Na programu je původní český komorní muzikál Touha jménem Einodis s Martou Kubišovou a Anetou Langerovou v hlavních rolích. Příběh inspirovaný nevšedním osudem baronky Sidonie Nádherné, poslední majitelky zámku Vrchotovy Janovice je dílem Marty Skarlandtové a Karla Štolby. Hrát se bude také letošní novinka Kurtizána, milostný příběh z počítku 20. století s Chantal Poullain v hlavní roli.

Chantal Poullain a Regina Rázlová v představení Kurtizána.

Hovory o štěstí na Vyšehradě, Slováci na Václavském náměstí

Už 11. ročník METROpolitního léta hereckých osobností se rozběhne 24. června na Letní scéně Vyšehrad a Starém purkrabství, kde potrvá až do do 30. srpna. Letošní premiérou této scény bude situační komedie „o lásce a sexu na nábytku IKEA“  od Patrika Hartla nazvaná Hovory o štěstí mezi čtyřma očima. V inscenaci se představí Filip Blažek, Jana Stryková/Jitka Schneiderová, Kryštof Hádek/Michal Slaný, Marika Šoposká a Roman Štabrňák. Premiéra plánována na 7. července.

Na domovské kamenné scéně divadla Studio DVA proběhne Léto slovenských hvězd - přehlídka bratislavských divadelních souborů se uskuteční v druhé polovině srpna (14. -28. 8.). Odehráno bude celkem sedm představení včetně jedné české premiéry. Přehlídku zahájí Divadlo Aréna, které do Prahy přiveze vynikající hru Yasminy Rezy Boh masakra,  ve které exceluje kromě jiných Anna Šišková.

Z představení Nízkotučný život Viliama Klimáčka

Dalším lákadlem budou představení Kto zhasol svetlo? a Ryba v trojke, kde účinkuje  Zdena Studenková a Ján Koleník (První republika), či inscenace Štúdia L+S, které kromě svých osvědčených titulů s Emílií Vášáryovou, Milanem Kňažkem (Rybárik kráľovský, Život na trikrát) a dalšími, uvede i českou premiéru hry Milana Lasici – Listy Emilovi.

V rámci přehlídky se představí i soubor GUnaGU, které uvede černou komedii Nízkotučný život, jejímž autorem je umělecký šéf GUnaGU, šestinásobný nositel Ceny Alfréda Radoka, spisovatel a dramatik Viliam Klimáček.

Shakespeare po celé republice

Tradiční Letní shakespearovské slavnosti proběhnou od 24. června do 6. září v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. Letošní premiérou je komedie Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela, která přehlídku odstartuje i uzavře představením na Pražskem hradě. Menzel režíruje pro Letní shakespearovské slavnosti už podruhé, poprvé to byla komedie Veselé paničky windsorské. V komedii Mnoho povyku pro nic hrají Miloš Vávra (Don Pedro), Václav Jílek (Benedick), Lenka Zahradnická (Hero), Petra Horváthová (Beatrice), Radúz Macha / Tomáš Vaněk (Claudio), Petr Čtvrtníček (Puškvorec), Leoš Noha (Šťoviček), Jan Revai (Don John) a další.

Petr Čtvrtníček si pod vedením Jiřího Menzela zahraje ve hře Mnoho povyku pro nic

V rámci přehlídky bude na programu celkem deset Shakespearových her: Mnoho povyku pro nic, Sen noci svatojánské, Richard III., Zkrocení zlé ženy, Veselé paničky windsorské, Marná lásky snaha, Dvaja páni z Verony, Jak se vám líbí, Večer trojkráľový a také Hamlet londýnského divadla Globe. Naplanovano je celkem 153 představeni.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!