Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První favorité v Cannes: útrapy dětství i stáří

Kultura

  11:05
CANNES - Během prvních dnů canneského festivalu, který bude pokračovat do 27. května, bylo k vidění několik silných filmů.

Jean-Louis Trintignant a Isabelle Huppertová představili v Cannes film Amour foto: Reuters

Skutečným hitem art kin příštího roku bude patrně snímek Američana Benha Zeitlina Beasts of Southern Wild (Zvěř jižní divočiny). Drsný příběh černé šestileté Hushpuppy ze slumů v mokřinách u New Orleansu vyhrál už letošní festival Sundance. Je to ojedinělý případ, kdy Cannes porušuje pravidlo prvního uvedení filmu.

Film Beasts of Southern Wild

Film Beasts of Southern Wild

Hrůza chudé existence poznamenané hurikánem se dětskýma očima mění v intimní příběh o zocelení a odvaze čelit nejhoršímu. Vizuální bohatství a autorská pokora, kterou teprve třicetiletý režisér předvedl, to všechno sklidilo bouřlivý aplaus.

Silná konkurence z Rakouska i Rumunska

Rakouský režisér Michael Haneke na filmovém festivalu v Cannes sklízí pochvalu za filmové drama Amour (Láska). Film, který byl zařazen do hlavní soutěže, zachycuje útrapy stárnoucího manželského páru ve věku kolem 80 let, kdy žena se stane závislou na trvalé péči.

Haneke si z Cannes odvezl Zlatou palmu před třemi lety za snímek Bílá stuha a mnozí jej pokládají za favorita na získání hlavní ceny z prestižního festivalu i nyní. Sedmdesátiletý režisér obsadil do hlavních rolí legendy jako jsou Isabelle Huppertová, Jean-Louis Trintignant a Emmanuelle Rivaová.

Film Michaela Hanekeho Amour

Film Michaela Hanekeho Amour

"Jakmile člověk dosáhne určitého věku, musí se vypořádat s útrapami lidí, které miluje: rodičů, svého partnera. To je nevyhnutelné," řekl dnes Haneke. "Je velmi obtížné vidět trpět své milované," dodal Haneke.

Hlavní postavy jeho filmu, Anne a George, jsou spolu už dlouho, mají dceru a stále se ještě mají rádi. Anne však jednoho dne postihne mozková mrtvice, která ochromí polovinu těla. Muž ji nechce dát do domova důchodců a stará se o ni sám. Ale po její druhé mrtvici se situace dramaticky zhorší.

Vysoce kritici hodnotí například také rumunské drama Beyond the Hills (Za kopci) režiséra Cristiana Mungiua, který si v roce 2007 z Cannes odvezl Zlatou palmu za film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny.

Režisér Cristian Mungiu a herečky Cosmina Stratanová a Cristina Fluturová

Režisér Cristian Mungiu a herečky Cosmina Stratanová a Cristina Fluturová

Jeho nový snímek vypráví o dvou ženách, které spolu vyrůstaly v sirotčinci. Jedna z nich žije v pravoslavném klášteře a druhá se ji z něj snaží dostat. Dostane se přitom do ostrého konfliktu s přísnými pravidly církevního společenství.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...