Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pygmalión s „židláky“

Kultura

  9:04
Praha - Zdá se, že pokud jde o hudbu, Ypsilonce se opět zalíbilo v klasické operetě. Shawova Pygmalióna Miroslav Kořínek vypodložil nikoliv šlágry z My Fair Lady, ale ze Suppého operetky Krásná Galatea.

Jan Schmidt foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Po Vinobraní tedy v krátkém čase další odskok do dnes skoro odstaveného žánru. Je to nápadité o to víc, že tato operetní jednoaktovka se naposledy hrála v Karlíně asi před patnácti lety a samozřejmě „na vážno“.

Líza Renaty Rychlé má šmrnc

Suppé, vrstevník Johanna Strausse mladšího, zpracoval offenbachovsky mytologické téma o sochaři Pygmalionovi s hudebním vtipem (od mazurky až po valčík) a nová inscenace Jana Schmida ho originálně využívá. A nejen Suppého: Kořínek do hudební tkáně inscenace zakomponoval i jiné motivy, které se různě k příběhu vztahují, kromě toho se herci občas „neudrží“ a zanotují i šlágry z My Fair Lady.

Pygmalióna nedávno uvedlo Národní divadlo, a i když nelze srovnávat jablka a hrušky, tedy rozvernou poetiku Ypsilonky s ambiciózní snahou po závažné umělecké výpovědi na naší první scéně, má nová inscenace mnohem větší energii, je živá a zábavná. Především ale disponuje výtečnou Lízou - Renatou Rychlou. Je přirozeně komediální, přesně cítí zvolený styl a jistě by obstála i v tradičně pojatém Pygmaliónovi. Květinářku, která se podrobí jazykovým experimentům profesora Higginse zkrátka hraje s vervou, ale bez přehánění.
Ušpiněná holka se promění v duchaplnou krásku - Rychlá odehraje to, co je jí předepsáno a zároveň se dokáže pohybovat v ironické rovině, která charakterizuje celou inscenaci. Petr Vacek je ovšem jako Higgins docela nevýrazný, ba dokonce i místy nudný. Snaživě sice na Lízu huláká, mustruje ji, ale bez šťávy. Nejvíc se mu daří ve scéně s matkou, která jej peskuje za špatné mravy (dloubání v nose apod.) Lépe se s plukovníkem Pickeringem popasoval Pavel Nový, který se starosvětsky dvoří Líze, připomínaje dobráckého hafana. Jan Schmid podle svého zvyku hraje a vymýšlí a starého cynika Shawa obohatil mnoha textovými odbočkami, drobnými improvizacemi a legráckami. Posílil některé postavy, například paní Higginsovou (Jana Synková). Ta se zjevuje v nečekaných okamžicích, pronáší komentáře nejen ke stavu jazyka a kromě toho vlastní podivné služebnictvo - židláky, kteří rozestavují židle pro hosty. Jeden je trdlovitým homunkulem a druhý křížencem psa a bůhvíkoho ještě. Exceluje tu Roman Mrázik: má něco z Evžena Jegorova a zároveň připomíná semaforského pana Balcara. Jako frankensteinovský židlák předvádí brilantní pohybovou klaunérii, jako Ind levituje a v roli maďarského polyglota mužně práská knírem (na premiéře elegantně zadržel i jeho nezadržitelný pád).

Režie si pohrává i s dalšími postavami. To, jak jimi v inscenaci posunuje, jakoby ještě komentovalo, co Shaw napsal, a nabízelo pohled z jiného úhlu. Z paní Eynsfordové -Hillové (Lenka Loubalová), její dcery (Jiřina Mencáková) a syna Fredyho (Petr Vršek) vytvořil Schmid ztřeštěnou trojici, která se cpe, kam nemá, zasahuje do děje; kouzelné jsou okamžiky, kdy milostivá Eynsfordová a paní Higginsová konverzují v kvokavě bezobsažném duetu. Paní Pearcovou hraje Jakub Slach, coby vousatá parodie důstojného služebného ducha. I Doolittle (Ladislav Gerendáš) je jiný a jeho komentáře jsou ironickým kontrapunktem k původní postavě. Režisér samozřejmě zacvičil i se závěrem...

Životnost Ypsilonky možná spočívá i v tom, jak se různé tituly pod dotekem její poetiky proměňují a získávají nové významy. Pygmalión je dalším zdařilým příkladem.
Autoři:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat