Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RECENZE: Černobílý Franz Kafka. Spisovatel i obyčejný člověk

Kultura

  6:00
V nakladatelství Práh vyšla kniha Franz Kafka - člověk své i naší doby dvojnásobného držitele ceny Magnesia Litera Radka Malého s ilustracemi Renáty Fučíkové. Publikace neaspiruje být vědeckou prací o Kafkovi, ale jako úvod do života a díla složitého spisovatele poslouží (hlavně mladším čtenářům) více než dobře.

Kniha Franz Kafka - člověk své i naší doby. foto: Práh

Když se čtenář jednoho dne probudil z neklidných snů, zjistil, že by se chtěl nenásilnou formou dozvědět něco o patrně nejslavnějším spisovateli naší země, mimo jiné i autorovi povídky Proměna, která dodnes rezonuje napříč uměním a kulturou obecně. Radek Malý si ve své knize o Franzi Kafkovi dal poměrně nelehký úkol - představit v jednoduchosti spisovatele, který je znám svou složitostí a různými možnými výklady svých děl. Kniha je orientovaná na mladší čtenáře, čemuž odpovídá uchopitelnost doprovodného textu, všudypřítomné ilustrace Renáty Fučíkové ale i vyhýbání se hlubšímu zabřednutí do některých témat.

Josef K. byl jednou ráno zatčen. Rukopis Procesu bude vystaven v Berlíně

Čtenář se tak v nedlouhé knize dozví o nejdůležitějších dílech spisovatele, jeho osobním životě, vztahu k rodině, nemoci i osudových ženách. Text Radka Malého je čtivý a správně informativní, ačkoliv někdy jsou jednotlivé kapitoly za sebou uspořádány velmi nahodile a podle nejasného klíče - třeba po kapitole o Kafkově vztahu k židovství je vložena kapitola o jednom prvku z povídky Starost hlavy rodiny. Pak se vyprávění zase stočí ke Kafkovské Praze. Knize by i při relativně malém počtu stran rozhodně neškodil nějaký přehledný rejstřík. Jak již ale bylo řečeno, při hlubokém zájmu o Franze Kafku a jeho dílo se musí čtenář poohlédnout po jiné publikaci.

Portrét Franz Kafky z jeho cestovního pasu, z roku 1917, tj. z doby, kdy bydlel...

Ilustrace Renáty Fučíkové nejsou pouhým doplňkem textu. Místo toho tvoří druhou výpovědní rovinu knihy, která je častokrát postavena i nad úroveň samotného textového vyprávění. Obrázky jsou nádherně provedené a jejich ponurost (podpořená i tím, že jsou pouze černobílé) výborně vystihují dílo Franze Kafky.

Kniha Franz Kafka - člověk své i naší doby není složitou vědeckou prací, jako je monumentální trilogie Reinera Stacha (První díl Rané roky vyšel koncem roku 2016 u nakladatelství Argo). Není to zdroj, ze kterého budou studenti čerpat do svých bakalářských a diplomových prací. Ačkoliv jde povětšinou jen po povrchu a vyjímečně zabředne do detailů, tak jako začátečnická rukověť slouží výborně. Jednoduchým stylem popisuje složitého spisovatele a ve čtenáři budí zájem dozvědět se více a přečíst si i nějaké ze zmiňovaných Kafkových děl. Pro studenty k maturitě je navíc publikace jako dělaná.

Franz Kafka - člověk své i naší doby
Radek Malý a Renáta Fučíková

Počet stran: 104

Formát: 190x230mm

Vazba: vázáno

ISBN 978-80-7252-674-1

Kniha Franz Kafka - člověk své i naší doby.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat