Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

RECENZE: Jetelín: bez pořádného scénáře do sitcomu nelez

Kultura

  14:05
PRAHA - Televize mají situační komedie moc rády. Odpadají náklady na drahé dekorace, složitou výpravu a mnoho herců. Když ale televize z nákladů škrtne také kvalitní scénář i režii, a navíc chce uvádět čtyři díly týdně, nemůže vzniknout nic jiného než cyklus mikrokomedií Jetelín, který v pondělí vypustila na obrazovky televize Prima.

Marika Procházková a Richard Genzer v seriálu Jetelín. foto: TV Prima

Při sledování sitcomu se klidně obejdeme bez nákladné výpravy - detailních záběrů, krásného nasvícení a hollywoodských efektů. Nic z toho není důležité. Klidně vám stačí jeden gauč. Sitcom totiž stojí a padá s jedinou věcí - kvalitním scénářem. Přes to nejede vlak. Absenci scénáře - nebo jeho mizernou kvalitu, nemůžete v situační komedii okecat prostředím či úžasnými herci. Formát vám to neumožní, natož aby vám to zbaštili diváci.

Richard Genzer v seriálu Jetelín.

To je naprostý základ. A když to víte, tak si musíte říct: Jak je možné, že se Jetelín vůbec dostal do stádia realizace, když mu už na papíře muselo chybět všechno, co má sitcom obsahovat?

Vezměme to ale popořadě. Tři staří vyšinutí kamarádi platonicky milují neméně vyšinutou čerstvě rozvedenou ženu a všichni čtyři bydlí vedle sebe v malé vesnici nedaleko Prahy. O humorné situace by tedy neměla být nouze. Neměla, ale bohužel je, a to velká.

Kulisy sice vypadají jako z výprodeje fundusu České televize, jenže to tak trochu k sitcomu (90. let, ale budiž) patří. Kamera je řemeslně v pořádku (když se netočí detaily, že ano) a střih se snaží, seč mu síly stačí. Aby pak jednotlivé scény uvozovaly naprosto zbytečné (a hlavně totálně nečitelné) mezititulky v odpudivé grafice.

Jetelín na ČSFD

Aktuální hodnocení seriálu na serveruČSFD je 3%.

Casting vsadil na herce, kteří buďto nemusejí hrát, aby ztvárnili svoji postavu (obhroublý a prostoduchý hostinský Bob v podobě Richarda Genzera), nebo jiné postavy už asi hrát ani neumí (roztomile roztržitý ňouma Jan Šťastný). Ani to by však nemuselo ohrozit dobrý sitcom.

Jetelín - oficiální anotace:

Cyklus mikrokomedií se odehrává v obci Jetelín pár kilometrů za Prahou. Hlavními hrdiny jsou čtyři kamarádi, kteří společně vyrůstali ve čtyřech sousedících domcích. Dnes už je jim kolem čtyřicítky, většina si založila rodiny, ale pořád žijí blízko sebe, všechno o sobě vědí, několikrát denně se vídají, navštěvují a scházejí v hospodě. Pomáhají si a podporují se navzájem, taky si ale nezřídka lezou na nervy.

Režie: Vladimír Balko, Martin Kopp
Scénář: David Litvák
Kamera: Peter Beňa
Hudba: Čeněk Kavečka
Hrají: Jan Šťastný, Richard Genzer, Jiří Hána, Jitka Ježková, Lucie Benešová,Ludmila Zábršová-Molínová, Iva Hüttnerová, Marika Procházková, Petr Vacek ad.
TV Prima, 2016, 25 min

Co ale Jetelín naprosto zabilo, je už zmíněná nulová kvalita scénáře. Při sledování prvního dílu jsem měl pocit, jako by na jeho existenci tvůrci rezignovali a prostě si jenom před natáčením řekli, co by tam tak mohlo být. Přitom tvůrci už nějaké ty zkušenosti mají (Gympl s (r)učením omezeným, Ohnivý kuře, atd.). Obávám se, že v tomhle případě je doběhl čas. Vymyslet scénář dobrého sitcomu nějakou dobu trvá. Sitcom není nekonečný rodinný seriál ve stylu Ulice, kde rozvíjíte obyčejné lidské příběhy. Vadí, když dialogy negradují, chybí pointa, mezi postavami to nejiskří a nevzniká půda pro gagy. V Ulici je to jedno, nikdo to od autorů ani neočekává. Aby tohle vše mohl scénář obsahovat, je naprosto nezbytné mu věnovat čas. A autoři Jetelínu podle všeho žádný adekvátní čas nevěnovali. Nevím jestli z lenosti, nebo proto, že jim to televize nedovolila. Ale pokud jim to nedovolila, měli zkusit něco jiného, třeba nekonečný seriál o kamarádech, co chtějí sbalit stejnou ženu.

Jetelín si ale svého diváka najde. K žehlení je to fajn kulisa. Mladé publikum rozmazlené z amerických sitcomů to bude ale těžko.

Článek vyšel na serveru Mediahub.

Autor: