Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RECENZE: Pár nespojitých vzkazů veškerenstvu od Studia Hrdinů

Kultura

  18:00
PRAHA - Pražské Studio Hrdinů uvedlo na závěr sezony a v české premiéře bujně fantazijní a interpretačně otevřenou hru současného německého dramatika Wolframa Lotze Pár vzkazů veškerenstvu.

Inscenace Pár vzkazů veškerenstvu. Studio Hrdinů foto: Studio Hrdinů

Klíč k uchopení Lotzovy hry jako by dával závěrečný výstup nazvaný Aporie (což přeloženo z řečtiny znamená „neřešitelný rozpor mezi dvěma stejně dobře doložitelnými názory“), vlastně autorská (autobiografická) poznámka, ve které Lotz evokuje atmosféru jednoho svého docela obyčejného dne.

Nejlépe vycházejí výstupy v abstraktní rovině

Atmosféru, jež může vyvolávat pocit radosti z docela obyčejného žití, ale zároveň může i vzbuzovat tíseň, pocit prázdnoty, zmaru – smrti. Autor ve své hře přivádí na scénu nejrůznější postavy (počínaje dětmi z onkologického oddělení nemocnice, tělesně handicapovanou dvojicí a konče třeba spisovatelem Heinrichem von Kleistem či současným německým politikem Ronaldem Pafallou). S jejich pomocí buduje sérii volně plynoucích výstupů (přiznávajících svůj fiktivní, dramatický ráz), jež tematicky oscilují právě kolem uvedené autorovy evokace.

Inscenační tým Studia Hrdinů (dramaturgie Jan Horák, režie Jan Horák a Michal Pěchouček) si z Lotzova bujně fantazijního a interpretačně velmi otevřeného textu vybírá celkem pochopitelně jen něco.

Inscenace Pár vzkazů veškerenstvu. Studio Hrdinů
Inscenace Pár vzkazů veškerenstvu. Studio Hrdinů

RECENZE: AnderSen Divadla Na zábradlí je čirá symbolická imaginace

V představení vystupuje sedm herců: Marta Vítů a Dana Poláková ztvárňují Purla Schweitzkeho a Luma, bizarní dvojičku jakoby z nějakého prostoduchého dětského televizního pořadu, která naplnění smyslu svého života spatřuje v tom, že bude mít dítě; Natália Drabiščáková nešťastného otce (svobodný otec Klaus Alberts), jehož dceru Hildu (hraje ji Sára Arnsteinová) zabilo auto; Ivan Lupták vedoucího vývoje (sic!), který v roli televizního moderátora (s heslem Hlavně žádnou prázdnotu) nutí ostatní, aby prostřednictvím laserového přístroje vyslali svůj vzkaz do vesmíru; Jiří Kniha přesvědčeného skeptika von Kleista; a Eva Hacurová, která ztvárňuje hned několik postav (například Tlustou ženu, jejíž výstup v talk show na téma „tlustý jsou hustý – nebo jenom trapný?“ byl nakonec „vystřižen“). Inscenace působí nejlépe tam, kde se režisérům daří vytvořit silnou (výtvarnou) mizanscénu (třeba při „probuzení se“ vedoucího vývoje, kdy ostatní postavy-herci polehávají ve vybledlém, chladně krematorijním prostoru), kde své výstupy drží v povýtce abstraktní rovině, nechávají vyniknout jejich fantazijně absurdní ráz a jemně v nich parodují ostentativní vážnost.

Herecky takovému přístupu nejvíce konvenují výkony Marty Vítů a Dany Polákové – odosobněné, komické svou až jalovou jednoduchostí (herečky jsou navíc oblečené do jednobarevných šatů asociujících nemocniční „bláznovské“ košile). Naopak tam, kde výstupy získávají až příliš jasný „formát“ a postavy příliš pevné obrysy, se z inscenace napětí vytrácí, působí ploše, satiricky (pasáže se slizkým moderátorem Ivana Luptáka či pozérsky dekadentním von Kleistem Jiřího Knihy). Nepříliš šťastné, logiku postrádající je i obsazení Evy Hacurové v závěru do rolí Vedoucího vývoje a Luma.

Úspěch inscenací postavených na textech typu Pár vzkazů veškerenstvu tkví v tom, jak nápaditě se jim podaří jednotlivé výstupy prodat a jaké – byť třeba jen asociativní – vazby mezi nimi vzniknou. Vazby, které inscenacím mohou dopomoct k jisté celistvosti. V případě Studia Hrdinů vznikl tvar, ve kterém zaujmou jen jednotlivosti. Tvar, který by mohl trvat hodinu – a nebo také tři –, a nic podstatného by se nezměnilo. Rozbitou strukturu Lotzova textu se ve Studiu Hrdinů nepodařilo povýšit ve smysluplnější celek.

Wolfram Lotz: Pár vzkazů veškerenstvu

Překlad: Michal Kotrouš

Režie: Jan Horák, Michal Pěchouček

Dramaturgie: Jan Horák

Výprava: Michal Pěchouček

Hudba: Dominik Gajarský

Studio Hrdinů, Praha, premiéra 25. června

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat